U tvornici radi 321 radnik, prosječni godišnji promet je oko 25 milijuna eura, a u zadnjih pet godina godišnje u prosjeku ostvarujemo dva milijuna eura dobiti nakon oporezivanja, rekao je direktor Sardine Mislav Bezmalinović.
Uz konzerviranje, ta tvrtka se bavi smrzavanjem ribe te uzgojem školjki, tunja, lubina i komarča. Proizvode izvozi diljem svijeta, najviše u Japan, Španjolsku, zemlje Europske unije, Sjedinjene Američke Države i Rusiju, a uskoro se očekuje početak izvoza u Kinu, rekao je Bezmalinović.
Istaknuvši da Sardina ima najmoderniju ribarsku flotu u Hrvatskoj, izvijestio je o planovima razvoja turističkih projekata odnosno otvaranja hotelskog kompleksa i marine na području Postira i Nerežišća.
Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić rekao je da Sardina pridonosi očuvanju radnih mjesta na Braču i razvoju toga otoka.
"Tvornica Sardina je uspješna hrvatska priča, ali to je i na svjetskoj razini vrhunska priča" poručio je Tolušić.
Po njegovim riječima, država treba voditi više računa o otocima nego do sada. Kazao je kako kroz operativni program pomorstva i ribarstva Hrvatska može koristiti sredstva iz fondova Europske unije.
"Kada govorimo o fondovima EU-a, imamo na raspolaganju 150 milijuna eura samo za ribarske luke na otocima", rekao je Tolušić.
Ministar graditeljstva i prostornog uređenja Lovro Kuščević podsjetio je na Vladine najave osnivanja ureda za otoke.
"Proces uspostave tog ureda je u tijeku i vrlo brzo će biti okončan. Tada će otočki interesi biti bolje artikulirani i znatno bolje ćemo raditi na rješavanju otočnih poteškoća," rekao je Kuščević.
Izvijestio je da je na današnjem sastanku sa županom splitsko-dalmatinskim Zlatkom Ževrnjom i mjesnim dužnosnicima s Brača spomenuta mogućnost izgradnje klaonice u Nerežišćima i uređenje prometnica.
Župan Ževrnja je rekao da je Županija financijski pomogla uređenje pristupnih cesta tvornici Sardina i ishođenje građevnih i uporabnih dozvola.