"Hrvatska treba prionuti lobiranju i prezentirati ozbiljnu ponudu Vijeću i Komisiji,“ rekla je Borzan, predstavnica Europskog parlamenta za odnose s EMA-om.
Ona je bila u dvodnevnom radnom posjetu sjedištu te agencije u Londonu iz kojeg će se EMA preseliti nakon odluke Velike Britanije o izlasku iz Unije. Kandidaturu za novo sjedište već su istaknule Danska i Švedska.
"Onog trena kad u ožujku Britanija aktivira članak 50 i formalno pokrene proces razdruženja od EU počinje službena utrka za novo sjedište jedne o najvećih agencija Unije. Države i gradovi koji imaju ozbiljne namjere su većinu posla već napravili i nadam se da naša vlada ide u korak s razvojem događaja,“, izjavila je Borzan.
Sjedište agencije u Londonu prostire se na 265.450 četvornih metara, samo u 2015. posjetilo ju je 336 tisuća znanstvenih eksperata, pacijenata i zdravstvenih djelatnika. Agencija ima godišnji proračun veći od 300 milijuna eura, a zapošljava oko 900 visokokvalificiranih osoba.
"Kada se to preračuna u tisuće noćenja u hotelima, večera, vožnji i drugih usluga ekonomska korist koju prisustvo EMA donosi gradu domaćinu je ogromna", istaknula je Borzan.
Doda li se tome impuls farmaceutskom, istraživačkom i obrazovnom sektoru, "malo je reći da je EMA jackpot i ne čudi da vlade nekih zemalja EU troše velike resurse da bi je dobili", dodala je hrvatska europarlamentarka.
Kriterije koje moraju zadovoljavati gradovi kandidati donijet će Europska komisija, a konačnu odluku o novom sjedištu EMA-e šefovi država članica u Europskom vijeću.