FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Picula traži bržu isplatu i više sredstava za Fond solidarnosti EU-a

Autor: Ured zastupnika Tonina Picule

ZAGREB/BRUXELLES, 1. prosinca 2016. (Hina) - Europski parlament je u četvrtak usvojio izvješće o Fondu solidarnosti Europske unije na kojem je hrvatski zastupnik Tonino Picula radio kao izvjestitelj u sjeni te zatražio veća sredstva i bržu isplatu pomoći područjima pogođenim prirodnim katastrofama.

Zastupnik Tonino Picula (SDP/S&D) zatražio je tijekom rasprave o ocjeni Fonda za solidarnost u srijedu u Bruxellesu da Fond solidarnosti Europske unije poveća stopu plaćanja akontacije s trenutnih 10 posto kako bi se pokrio veći udio u ukupnom trošku šteta koje nastaju zbog elementarnih nepogoda. Picula je na Izvješću o Fondu radio kao izvjestitelj u sjeni Odbora za regionalni razvoj (REGI), priopćio je ured zastupnika. 

“Trenutno se pokriva svega 2 do 5 posto ukupne štete zbog čega treba pojačati financijski instrument. Tako ćemo zaista iskazati solidarnost i zajamčiti brzu pomoć građanima pogođenim velikim elementarnim nepogodama – moramo izbjeći stituacije kada se žrtve osjećaju napušteno u dugom razdoblju dok čekaju uplatu sredstava iz Fonda”, istaknuo je Picula. 

Svih 13 amandmana koje je zastupnik Picula uložio kao izvjestitelj u sjeni usvojeno je u sklopu Izvješća o Fondu - ocjeni stanja nakon zadnje reforme u 2014. godini. Među njima je i onaj kojim Picula upozorava na sporu isplatu odobrenih sredstava.  

„Nakon reformi i dalje mora proći minimalno 8 do 10 tjedana prije nego se novci isplate korisnicima jer dopuštenje moraju dati i Vijeće i Europski parlament. U praksi je taj rok i duži. Novac za poplave koje su pogodile Hrvatsku i ostale zemlje u regiji u svibnju 2014. odobren je od Komisije u listopadu, a potvrđen u EP-u tek u prosincu iste godine – dakle, nakon punih 7 mjeseci od nepogoda“, rekao je Picula.

“Ovo izvješće, ali i Rezolucija o posljedicama katastrofalnih potresa u Italiji, predstavljaju dobar set prijedloga za pomoć stradalim građanima jer poboljšavaju rješenja Europske komisije. To se odnosi na trajanje isplate pomoći, mjere prevencije, provedbu EX-ante uvjeta u kohezijskoj politici, sinkronizaciju postojećih  instrumenata EU, transparentnost u trošenju dodijeljenih sredstava i suradnju izmedu različitih razina odlučivanja”, zaključio je Picula i pozvao zastupnike da usvoje Izvješće.

Picula je lani u srpnju zatražio hitnu pomoć za požare na Korčuli i Pelješcu od Corine Cretu – povjerenice za regionalni razvoj u čijoj je nadležnosti upravljanje Fonda za solidarnost. Upozorio je tada da je uveden poseban prag od 1% regionalnog BDP-a za najudaljenije regije gdje otoci svakako spadaju, podsjeća ured zastupnika u priopćenju.

Fond solidarnosti EU osnovan je nakon tragičnih poplava 2002. godine zbog pružanja financijske potpore državama članicama i pristupnicama EU nakon velikih prirodnih katastrofa. Od tada do kraja srpnja prošle godine, odobreno je i isplaćeno ukupno 3.8 milijardi EUR-a na temelju 72 zahtjeva iz 24 zemlje članice i ne-članice.

(Hina) xpp/xakoz yakoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙