Dijsselbloem je reagirao na nedavni intervju britanskog ministra vanjskih poslova Boris Johnsona za češki list Hospodarske noviny u kojem je kazao da će Velika Britanija "vjerojatno" morati izići iz europske carinske unije, ali da će i dalje imati "slobodnu trgovinu" s državama članicama EU-a.
"On govori stvari koje su intelektualno nemoguće, politički nepoznate", rekao je Dijsselbloemza BBC u utorak navečer, prenosi AFP.
"Mislim da on Britancima ne nudi ispravan pogled na ono što je moguće i što se može postići u tim pregovorima", dodao je.
Europska carinska unija je zona slobodne trgovine između država članica koja propisuje zajedničke carine za svu robu koja ulazi u EU. Turska je također njezina članica, uz neke iznimke.
Dijsselbloem također smatra da će pregovori o izlasku Velike Britanije iz EU-a trajati dulje od dvije godine.
"Pregovori su iznimno složeni... Trajat će puno dulje od dvije godine", rekao je na skupu u Londonu, prenosi Reuters.
"Ljudi se često šale da Velika Britanija nije imala plan za Brexit, ali ni mnogi Europljani nisu", rekao je, komentirajući dokument koji je ovaj tjedan procurio u javnost o tome da britanska vlada nema strategiju za napuštanje EU-a. Britanska vlada odbacila je taj dokument kao nevjerodostojan.
Dijsselbloem je kazao da bi on najradije da London ne aktivira članak 50 Lisabonskog ugovora o razdruživanju od EU-a, ali ako to ne bude moguće, želi zadržati što slobodniju trgovinu između Nizozemske i Velike Britanije.
Napomenuo je također da nizozemski zakon ne dopušta referendum o članstvu u EU-u sličan britanskom te da Nizozemci ionako to ne bi podržali.
"Nizozemska će ostati u EU-u, javna potpora EU-u jako se povećala nakon Brexita", istaknuo je.