FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Split: oftamološki skup o liječenju senilne mukulatorne degeneracije

Autor: Žaklina Jurić

SPLIT, 24. listopada 2016. (Hina) - Brojni domaći i inozemni oftalmolozi okupili su se proteklog vikenda u Splitu kako bi na međunarodnom usavršavanju razmijenili nove metode dijagnostike i liječenja senilne makularne degeneracije (SMD), bolesti koja je vodeći uzrok sljepoće u starijih osoba u razvijenim zemljama i treći globalni uzrok sljepoće, a u Hrvatskoj od nje pati 30 posto osoba starijih od 75 godina.
 

Među brojnim sudionicima na medicinskom usavršavanju sudjelovalo je i deset eminentnih europskih i svjetskih imena iz područja SMD i 16 domaćih predavača sa klinika iz Zagreba, Osijeka, Rijeke i Splita, kao i liječnici iz Klinike "Svjetlost". Razgovarali su o temi koja ih, kako su kazali, jako tišti jer se radi o bolesti koja pacijentu donosi slabovidnost i sljepoću.
 
Ni u Hrvatskoj situacija s tom bolešću nije najsvjetlija jer se pretpostavlja da iznad 75 godina života čak 30 posto bolesnika ima jedan oblik SMD- a, a samo se u Splitu od te bolesti mjesečno liječi 250 osoba.

Predstojnik Klinike za očne bolesti splitske bolnice Kajo Bućan objasnio je kako postoje dva oblika te bolesti - suhi i vlažni. Kod prvog, suhog, oblika vid sporije propada dok kod vlažnog oblika jako brzo propada centralni vid, gubi se vid za raspoznavanje boja zbog čega pacijenti imaju izuzetno loš vid. Osim starije životne dobi koje pacijenti oboljeli od te bolesti imaju ona se još može prepoznati i po bezbolnom gubitku vida. Pacijenti liječnicima vrlo često kažu kako imaju osjećaj da ne prepoznaju ravne linije kao ravne već im se počinju kriviti i imaju valove, isprekidane su i to su osnovni simptomi.
 
"I ovo usavršavanje pokazuje koliko je medicina daleko otišla u liječenju te bolesti. Mi trenutno takvim pacijentima dajemo određene vrste injekcije direktno u oko, a kolege iz SAD- a, Velike Britanije i Italije su nam pokazali nešto što mi još u Hrvatskoj uopće ne radimo. Britanac Lyndon da Cruz je govorio o presađivanju matičnih stanica u žutu pjegu, a na usavršavanju sudjeluje i američki doktor Thomas Friberg koji ima nevjerojatno veliki proračun za istraživanje novih lijekova za SMD koji se mjeri u milijunima američkih dolara. Talijanka Barbara Parolini je govorila o kirurškim načinima liječenja, te presađivanju zdravog tkiva na mjestu oboljele žute pjege", kazao je Bućan.
 
Rekao je da ima načina za liječenje te bolesti no mnogi su trenutno u začetku zbog čega se trenutno diljem svijeta pacijenti liječe injekcijama. U Hrvatskoj takvo liječenje pacijentima plaća HZZO, a voditelji klinika trebaju biti spretni da u okviru svog mjesečnog limita nabave određene lijekove. Samo se u splitskoj bolnici mjesečno za takve pacijente da 250 injekcija po čemu, ističe predstojnik, Hrvatska prati ostatak svijeta. Veseli ga što u zadnje vrijeme cijene lijekova za SMD počinju padati, pa su sada izjednačene za cijelu Hrvatsku.
 
Pacijentima je poručio da se za moguće izbjegavanje bolesti za života trebaju pravilno i uravnoteženo hraniti sa unosom svih vitamina i minerala, adekvatnim se naočalama obavezno zaštititi od sunčevog zračenja i u slučaju žute pjege izbjegavati rizične čimbenike života, na prvom mjestu pušenje.
 
Usavršavanje je organizirala Klinika za očne bolesti KBC Split, Medicinski fakultet u Splitu i Hrvatsko oftalmološko i optometrijsko društvo.

(Hina) xzjur ymt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙