U središtu ovogodišnje manifestacije jest prikazivanje aktivnosti Arhiva na višegodišnjemu projektu obilježavanja stogodišnjice Prvoga svjetskog rata, predstavljanje portala "Prvi svjetski rat 1914. - 1918. - pogled iz arhiva", te otvorenje izložbe Hrvatska u Prvome svjetskom ratu kroz fondove i zbirke, rekao je Stipančević.
Stipančević: HDA postoji zbog javnosti i okrenut je korisnicima
Ravnatelj Stipančević ustvrdio je kako HDA postoji zbog javnosti i okrenut je korisnicima. Da je tomu tako posvjedočio je i pomoćnik ravnatelja za arhivske informacijske sustave i međunarodnu suradnju i voditelj projekta "Obilježavanje stogodišnjice I. svjetskoga rata" Jozo Ivanović i objasnio kako je pitanje identiteta bit toga projekta.
Portal "Prvi svjetski rat 1914.-1918. - pogled iz arhiva" ostvaren je unutar spomenutoga projekta, a predstavila ga je koordinatorica izrade dr. Tatjana Šarić. Cilj je ove stranice predstaviti javnosti raznovrsno digitalizirano arhivsko gradivo o Prvome svjetskom ratu koji se često naziva i "Veliki rat" te uputiti na brojne mogućnosti istraživanja ovoga povijesnog razdoblja kroz pojedinačne teme.
Kako je najavljeno, sadržaj stranice kontinuirano će se nadopunjavati, a gradivo će se pripremati i za objavu na portalu Europeana 1914-1918, Archives Portal Europe i CENDARI.
Posjetitelji će u predvorju Arhiva moći pogledati i izložbu "Prvi svjetski rat kroz fondove i zbirke HDA", također ostvarene u sklopu projekta obilježavanja stogodišnjice Prvoga svjetskog rata koju je kratko predstavila glavna autorica Marijana Jukić. Izložba je podijeljena u dvije cjeline - u središtu pozornosti prvoga dijela su dokumenti koji svjedoče o svakodnevnome životu civilnoga stanovništva u Hrvatskoj i teškim ratnim uvjetima koji su pogađali sve društvene slojeve. Ta cjelina obuhvaća 18 plakata s izlošcima - naredbe, fotografije, plakati, novinski isječci i oglasi koji su složeni kronološkim redom od početka rata 1914. do proglašanja Države Slovenaca, Hrvata i Srba 1918. godine.
U drugoj cjelini su izvorni izlošci - fotografije, pisma, dopisnice, razglednice koje su hrvatski vojnici slali s bojišnica u Srbiji, Galiciji, Bukovini i Soči, te njihovi osobni predmeti - odlikovanjam medalje, tabakere, cigarete, pojas za spašavanje i drugo.
Ivanović: Projekt donosi dvije vrste sudbina - 'pogled' iz Europe i ostatka svijeta na I. svjetski rat
Kada se osvrnemo na pitanje I. svjetskog rata koji je u povodu stote obljetnice njegova početka ponovno postao zanimljiv za istraživanja možemo reći da se u projektu istražuju dvije vrste sudbina - jedna je 'pogled' iz Europe koji je često sjetan i određeni je vid reminiscencije na tzv. Zlatno doba kada je Europa bila središte svijeta. S druge pak strane za zemlje poput Australije, Novoga Zelanda i Kanade, I. svjetski rat je simbol novoga početka, stvaranja neovisnosti i novih nacija, te opravdanje stvaranja tih novih nacija. Tako, istaknuo je, ostaje važno upravo pitanje identita na koje je pak u Hrvatskoj malo teže odgovoriti zbog složenih okolnosti.
Spomenuo je i jedno područje istraživanja u projektu koje se, rekao je Ivanović, "često prešućuje jer je 'škakljivo', a to odnos pojedinca i države što se vrlo često u Francuskoj i Velikoj Britaniji deklarira kao jedna od tema". Spomenuo je kako konkretno pitanje glasi - "U 21. stoljeću jesu li građani Francuske i Velike Britanije spremni dati život za domovinu kao što su to bili 1914. godine". Dodao je kako se ponekad, pomalo sramežljivo, javlja i naličje toga pitanja - "Smije li država ubiti svoga građanina ako neće 'staviti glavu u torbu i istrčati iz rova pred kišu metaka".
Utorak i srijeda predviđeni su za predstavljanje izdanja HDA - "Iseljeništvo: vodič kroz fondove i zbirke Hrvatskoga državnog arhiva", koji su uredile Vlatka Lemić i Rajka Bućin, "Hrvatsko glagoljski notarijat otoka Krka. Notari Dubašnice. Sv. 1. Treći notarski protokol Jura Sormilića (1726. ‒ 1734.)", koji su priredili Tomislava Bošnjak Botica, Ivan Botica i Tomislav Galović te knjiga Jevgenija Paščenka "Hrvatski grobovi 1914. ‒ 1918. Karpati, Galicija, Bukovina".
U četvrtak će Filip Katanić održati predavanje "Hrvatski političar i ban Nikola Tomašić 1893. ‒ 1914. Načelo legitimiteta i pragmatičan pristup s ciljem zaštite hrvatskih nacionalnih interesa", petak je rezerviran za projekciju igranoga filma "Josef", redatelja Stanislava Tomića.
Dani HDA bit će zaokruženi u subotu, 15. listopada, kada će tijekom Dan otvorenih vrata biti organizirani stalni obilasci zgrade i stalnih postava HDA uz stručna vodstva, obilasci Središnjega laboratorija za konzervaciju i restauraciju i Središnjega fotolaboratorija svaki puni sat, kao i razgled izložbe.
Dane HDA otvorio je pomoćnik ministra kulture za arhivsku djelatnost Branko Kaleb i zahvalio djleatnicima toga arhiva na predanu radu u službi javnosti.