Spoj zdravstva i turizma u Hrvatskoj ima velike potencijale i može bitno poboljšati sliku gospodarskog razvoja, istaknula je neurologinja Dijana Zadravec (HDZ), koju mediji spominju kao kandidatkinju za ministricu zdravlja.
Zadravec je na otvorenje došla u ime predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića, a u izjavi novinarima istaknula je da je Vikend zdravlja u Zagrebu fantastična inicijativa sa širokim spektrom tema - od prevencije i dijagnostike, liječenja različitih bolesti do rehabilitacije i genskog testiranja.
Cilj nam je da se svi sudionici koji imaju potencijale za zdravstveni turizam okupe na ovakvim događanjima i počnu brendirati svoje usluge, kako bi bolje bili prepoznati i izvan granica Hrvatske, istaknula je Zadravec.
Širok raspon tema obuhvaća i problem pretilosti kao uzročnika mnogih problema, zatim audiometriju u prevenciji gubitka sluha, prirodno liječenje neplodnosti u Daruvarskim toplicama te suvremenu tehnologiju analize gena u personaliziranoj medicini.
Uz ostale prezentere na Vikendu zdravlja je prisutan i Institut Ruđer Bošković s genetskim testiranjem za određivanje sklonosti raku dojke i jajnika.
Na njihovu štandu u paviljonu 7 ZV-a posjetitelji se mogu upoznati s mogućnostima i važnošću genetskog testiranja za sve osobe koje su u obitelji imaju mutacije u genima BRCA1 ili BRCA2, neovisno javlja li se ona s majčine ili očeve strane obitelji.
Takvo testiranje dostupno je i u Hrvatskoj, a može biti važna stepenica u borbi protiv raka dojke i jajnika, najčešćih maligih bolesti u ženskoj populaciji, navodi se u brošuri kojom se ta metoda predstavlja posjetiteljima Vikenda zdravlja.
Na godinu u Hrvatskoj od raka dojke oboljeva oko 2300 žena, a umire ih više od 900. Nakon bolesti srca i krvnih žila rak dojke najčešći je uzrok smrti žena u Hrvatskoj. Javlja se u žena svih dobi, a rizik se povećava s godinama starosti. Znanstveno je dokazano da 10 posto slučajeva otpada na obiteljsko naslijeđe.
Testiranje košta oko 8000 kuna i ne pokriva ga HZZO, a potrebno je samo vađenje krvi, koju liječnik šalje na obradu i testiranje. Na rezultate se čeka oko mjesec dana.
Laboratorij za nasljedni rak Instituta Ruđer Bošković u svojoj brošuri navodi kako su kandidati za testiranje osobe koje imaju bliske srodnike s rakom dojke ili jajnika.
Ono može pokazati ima li određena osoba promjene u genima povezane s mogućnošću nastanka tih bolesti. To znači da će takva osoba posebnu pozornost morati posvetiti dijagnostičkim pretragama i promjeni životnih navika. Ranim otkrivanjem raka povećava se mogućnost ozlječenja, a ciljanom preventivnom terapijom te mijenjanjem životnih navika može se smanjiti smrtnost od zloćudnih bolesti, navodi se u brošuri.
U sklopu Vikenda zdravlja, dr. Sonja Levanat, voditeljica Laboratorija za nasljedni rak Instituta Ruđer Bošković, u nedjelju će, s početkom u 15 sati, održati predavanje o "Genetičkom testiranju kod nasljednog raka dojke i jajnika, na primjeru slučaja Angeline Jolie".