HSP 1861. tvrdi da prijevremeni izbori za Sabor nisu bili slobodni i pošteni, jer je Josip Vresk član DIP-a i jer HSP 1861. nije bilo omogućeno „uopće sudjelovati na tim izborima, jer joj je po nalogu FINA-e blokiran poseban račun za financiranje promidžbe radi provedbe ovrhe … pa je stranci bio potpuno onemogućen financirati izbornu promidžbu“.
DIP neosnovanim ocjenjuje navode koji se tiču financiranja promidžbe. „Načini financiranja izborne promidžbe izbornih sudionika ovise isključivo o njima samima te se stoga ne mogu smatrati radnjom izbornih tijela“, tumači.
Za navode o Vresku, DIP uzvraća da „nisu odlučni, s obzirom da isti nije sudjelovao u njegovu radu za provedbe izbora (…) te stoga nije mogao narušiti 'vjerodostojnost i valjanost DIP-ovih odluka'“, kako to navodi HSP 1861.
DIP stranku upućuje da protiv njegove odluke ima pravo žalbe Ustavnom sudu.
Paragin HSP 1861. u kolovozu je od DIP-a zatražio da razriješi Vreska članstva u tom tijelu, a zbog navodne izjave da je „primio mito“ od austrijske Hypo banke. DIP mu je tada odgovorio da Vresk zbog bolesti ne obnaša dužnost člana DIP-a, te da ga, budući je Sabor raspušten, razriješiti može samo Ustavni sud.