OI Rio: Amerikanke obranile zlato, Britanci pobijedili Nijemce u osmercu

Autor: Zvonimir Matić

RIO DE JANEIRO, 13. kolovoza 2016. (Hina) - Posljednjeg dana veslačkih natjecanja na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru održana su finala u najatraktivnijim disciplinama, samcima i osmercima u muškoj i ženskoj konkurenciji.

Nakon dramatične završnice muških samaca u kojoj je Novozelanđanin Mahe Drysdale obranio zlato iz Londona otpije četiri godine sa samo pet tisućinki prednosti u odnosu na našeg Damira Martina, uslijedilo je finale ženskih samaca u kojemu je Australka Kim Brennan suvereno opravdala status favorita.

Brennan (31), brončana u ovoj disciplini iz Londona, te aktualna svjetska prvakinja u ovoj disciplini, povela je od samoga starta i ciljem prošla sa 1.38 sekundi ispred srebrne Amerikanke Genevre Stone, odnosno 2.59 sekundi ispred brončane Kineskinje Duan Jingli, dok je Novozelanđanka Emma Twigg, svjetska prvakinja iz 2014., ostala bez medalje - četvrta.

U konkurenciji ženskih osmeraca SAD su osvojile treće uzastopno olimpijsko zlato, te produžile svoj niz nepobjedivosti na najvećim natjecanjima na punih 10 godina. Amerikanke su ciljem prošle u vremenu od 6:01.49 minuta, 1.49 sekundi ispred srebrnih Britanki i 1.61 sekundi ispred brončanih Rumunjki.

U posljednjoj disciplini veslačkog programa, muškim osmercima odlučivalo se i o tome koja će zemlja biti najuspješnija u ovom sportu u Riju, a ta je čast pripala Velikoj Britaniji, koja je s vremenom 5:29.63 za 1.33 sekunde nadjačala branitelja naslova iz Londona Njemačku, a broncu je osvojio osmerac iz Nizozemske. Britanci su tako i na OI potvrdili svoju dominaciju posljednjih godina jer su osvojili naslove svjetskih prvaka od 2013. do 2015.

Britancima je to bilo treće veslačko zlato u Riju, dok su Nijemci ostali na dva, koliko je osvojio i Novi Zeland.