ZAGREB, 3. kolovoza 2016. (Hina) - Kratki pregled zbivanja na XXVIII. olimpijskim igrama održanima u Ateni od 13. kolovoza do 29. kolovoza 2004. prema službenim podacima MOO-a

- broj sudionika: 10.625 (4.329 žena, 6.296 muškaraca)

- olimpijska prisega sudaca: košarkaški sudac Lazaros Voreadis

- gradovi protukandidati: Buenos Aires (ARG), CapeTown (JAR), Rim (ITA), Stockholm (ŠVE)

- novinari: 21.500

- volonteri: 45.000

Na igrama je nastupio 81 hrvatski sportaš u 14 sportova, koji su osvojili pet medalja, jednu zlatnu, dvije srebrne i dvije brončane. , što je Hrvatsku svrstalo na 44. mjesto od 74 zemalja osvajača medalja. Hrvatsku zastavu na otvaranju je nosio vaterpolist Dubravko Šimenc.

Prvi je do medalje došao dizač utega Nikolaj Pešalov, koji je 18. kolovoza osvojio je broncu u kategoriji do 69 kilograma s ukupno 337.5 kilograma - 150 u trzaju i 187.5 kilograma u izbačaju. Nakon bronce Nikolaja Pešalova u dizanju utega, hrvatski plivač Duje Draganja je 20. kolovoza 2004., u utrci 50m slobodno osvojio srebrnu medalju. Stotinku brži od mladog Splićanina bio je Amerikanac Gary Hall. Hrvatski veslači braća Siniša i Nikša Skelin osvojili su 21. kolovoza srebrnu medalju u dvojcu bez kormilara. Istog dana u iscrpljujućem meču, nakon velike borbe i više od četiri sata igre, hrvatski tenisači Mario Ančić i Ivan Ljubičić su osvojili su broncu u igri parova, pobijedivši Indijce Mahesha Bhupatija i Leandera Paesa 7:6 (5), 4:6, 16:14. Zadnjeg dana 28. ljetnih Olimpijskih igara, 29. kolovoza 2004., hrvatska rukometna reprezentacija osvojila je zlatnu olimpijsku medalju. Na olimpijskom rukometnom turniru, hrvatski rukometaši su bez i jednog poraza, osvojili zlato pobijedivši u finalu reprezentaciju Njemačke 26-24.

Prvo ime Igara u Ateni bio je američki plivač Michael Phelps, koji je osvojio osam medalja od čega šest zlatnih. Igre ćemo pamtiti i po pothvatu marokanskog atletičara Hichama El Guerrouja, koji je bio zlatni na 1.500 i 5.000 metara, a kod atletičarki najuspješnija je bila Britanka Kelly Holmes, koja je trijumfirala na 800 i 1.500 m. Na muškom košarkaškom turniru favorizirani Amerikanci bili su tek treći, dok je zlato pripalo Argentincima, koji su u finalu bili bolji od Talijana.