Cameron je vodeća figura u inicijativi za ostanak Velike Britanije u Europskoj uniji uoči referenduma, čiji će ishod imati dalekosežne posljedice za nacionalno gospodarstvo, njezinu ulogu u svjetskoj trgovini i njezin globalni diplomatski status.
Njegovi komentari označavaju zaokret u taktici kampanje za ostanak: pritisak u smjeru toga da se razjasni izravna povezanost makroekonomskih rizika koji su dosad dominirali u raspravi o Brexitu i njegovu mogućem utjecaju na svakodnevni život Britanaca.
"Slabija valuta znači skuplji uvoz, što znači skuplja hrana i skuplji poslovni troškovi. I svi znamo gdje to završava: višim cijenama u trgovinama", napisao je Cameron u listu Sun u nedjelju.
Upozorenja stižu iz vladinih analiza o kratkoročnom utjecaju koji bi britanski izlazak iz EU mogao imati na glasače.
On je kazao da bi cijena troškova hrane i pića za prosječnu obitelj tjedno porasla za gotovo 3 posto, odnosno 174, 06 dolara na godinu, a da bi cijena odjeće i obuće mogla porasti za 5 posto.
Suparnička kampanja za ostanak Velike Britanije ne slaže se s tim analizama. "EU podiže cijene u našim supermarketima zbog svoje protekcionističke politike. To je u redu za velike poslovne divove no nije dobro za britanske obitelji", rekao je Matthew Elliot iz kampanje za napuštanje EU.
Šest od sedam anketa objavljenih prošli tjedan pokazuje da u zemlji vodi kampanja za ostanak zemlje u Europskoj uniji.