"Nemamo plana B, imamo plan A, kojeg se držimo", izjavio je Winterstein na konferenciji za novinare.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je da neće promijeniti zakon o borbi protiv terorizma, što je jedno od mjerila koje Ankara mora ispuniti da bi dobila ukidanje viza za ulazak u EU-u, a Erdogan je još ranije najavljivao da će prestati s provedbom sporazuma ako do kraja lipnja ne dobije ukidanje viza. Zapad zamjera Turskoj da zakon o borbi protiv terorizma koristi protiv legitimnih zahtjeva turskih Kurda i za ograničavanje slobode medija.
Osim toga, Europski parlament je odlučio da neće razmatrati prijedlog Europske komisije o ukidanju viza za Tursku dok ne dobije potvrdu da su sva mjerila ispunjena. Prijedlog Komisije o ukidanju viza da bi stupio na snagu mora dobiti kvalificiranu većinu glasova u Vijeću EU-a i potporu Europskog parlamenta, koji o tome ravnopravno suodlučuje.
Komisija je 4. svibnja predložila ukidanje viza za Tursku pod uvjetom da ispuni još 5 od 72 postavljena mjerila, među kojima su promjene zakona o zaštiti podataka i borbe protiv terorizma.
S obzirom na sve to, nagađa se da EU potiho priprema alternativni plan, prema kojem bi umjesto Turske, Grčka postala neka vrsta golemog izbjegličkog kampa.
Njemački list Bild u ponedjeljak je pisao da prema tim planovima grčki otoci ne bi služili samo kao prihvatni centri za izbjeglice nego neka vrsta polu-stalnih izbjegličkih kampova, poput onih koji su izgrađeni u Jordanu i Libanonu na granici sa Sirijom.