Odavno su poznati američki stavovi prema, na primjer, europskom principu predostrožnosti koji omogućava da EU zabrani neke proizvode ako postoji sumnja u njihovu štetnost, podsjeća Borzan i napominje da je pravo SAD-a da zastupa svoju poziciju, a na EU-u je da im ne popusti, priopćio je ured zastupnice u srijedu.
"Prošle godine, kad sam bila u Washingtonu, dobila sam dojam da će to biti veliki kamen spoticanja. U Washingtonu smo imali zaista intenzivno organizirane sastanke u Kongresu, njihovom ministarstvu poljoprivrede, FDA-u i puno drugih institucija koje imaju veze s pregovorima i oni su se redovito postavljali pomalo ironično prema našem europskom sustavu. Naš sustav opreza prema GMO-u promatrali su s visine. Cijelo su nam vrijeme govorili da kroz TTIP žele imati sustav u kojem sve mora biti nepobitno znanstveno dokazano u slučajevima kad je neki proizvod štetan, a ne da se proizvodi miču tržišta iz opreza", kaže Borzan, navodi se u priopćenju.
Standardi zaštite potrošača, zdravlja i okoliša su među pitanjima u kojima su stajališta dvije strane u pregovorima najudaljenija, a Europska komisija je u izvješću o stanju pregovora napomenula kako oko iznesenih prijedloga tekstova sporazuma još nije postignut konačan dogovor.
"Od prvog dana pregovora, Europski parlament uvjetuje TTIP zadržavanjem visokih standarda zaštite zdravlja, sigurnosti hrane i okoliša. Komisiji sam u protekle dvije godine postavila niz pitanja vezano uz GMO, privatizaciju zdravstva, zaštitu okoliša i poljoprivredu i svaki put sam od povjerenice Malmstroem dobila odgovor da pregovarači EU-a neće pristati na snižavanje standarda. Nadam se da će se toga držati, jer radi slobodne trgovine ne smijemo žrtvovati sigurnost hrane, socijalnu državu i zaštitu potrošača u EU", kaže Borzan.
Pored Greenpeacove objave dokumenata o pregovorima, značajan udarac TTIP-u nanijele su najave francuskog predsjednika Francoisa Hollandea i njegovog ministra trgovine Matthiasa Fekla da će se suprostaviti potpisivanju sporazuma ako američka strana bude i dalje inzistirala na snižavanju europskih standarda u, primjerice, poljoprivredi i sigurnosti hrane.
Francuska je posebice glasna zbog, kako to ona vidi, nedostatka pomaka stajališta u pregovorima na američkoj strani.
Francuski predsjednik Francois Hollande je u utorak rekao da se u ovoj fazi protivi zaključenju Transatlantskom trgovinskom i investicijskom partnerstvu. "Kako stvari stoje u međunarodnim trgovinskim pregovorima, francusko je stajalište 'ne'", rekao je Hollande u govoru u Parizu. Ranije u utorak je francuski ministar trgovine Matthias Fekl izjavio da je sada vjerojatna obustava trgovinskih pregovora između Europske unije i Sjedinjenih Država. "S obzirom na pristup koji danas poduzimaju Sjedinjene Države, (obustava pregovora) je najvjerojatnija opcija", rekao je Fekl za radio Europe 1.
"Hollandeova izjava nije neočekivana iz dva razloga. Prvi je činjenica da EU i SAD imaju toliko drugačije stavove po nekim pitanjima da je vrlo teško naći kompromis. Ako EU potpuno popusti oko GMO-a, privatizacije zdravstva, zaštite okoliša i poljoprivrede male su šanse da će sporazum biti ratificiran. Drugi razlog su nadolazeći parlamentarni izbori u Francuskoj, jer TTIP je poprilično nepopularan među lijevim biračima," ocijenila je Biljana Borzan istupe francuskih čelnika, kako stoji u priopćenju.
Europska komisija je prošle srijede objavila izvješće o stanju pregovora o trgovinskom sporazumu EU-a i SAD-a, odnosno o transatlantskom trgovinskom i investicijskom partnerstvu TTIP, u kojem je istaknula dobar napredak u mnogim poglavljima ali i upozorila da je potrebno još raditi kako bi se glavni elementi dogovora zaključili još ove godine.
Snažan angažman na pregovorima nastavit će se i na političkoj i na tehničkoj razini, a obje strane su dogovorile usredotočiti razgovore kako bi se do ljeta 2016. pripremili tekstovi prijedloga za sva područja pregovora iz kojih bi bili izostavljena samo najosjetljivija pitanja najavila je Komisija.
"U međunarodnim trgovinskim pregovorima prve runde razgovora prvenstveno su posvećene razumijevanju stajališta između dvije strane", što se uglavnom događalo u razgovorima 2013. i 2014., a od 2014. pregovarači rade na konkretnim pitanjima, arhitekturi i pojedinostima svakog od poglavlja. Strane su tada počele iznositi tekstove prijedloga po poglavljima koji odražavaju kakav bi tekst željele u konačnom sporazumu.
U ovom trenutku, takozvanoj srednjoj fazi, pregovori se temelje na tekstovima prijedloga, a u područjima gdje su i jedna i druga strana iznijele svoje prijedloge nastoji ih se objediniti u jedinstveni tekst, izvijestila je Komisija uz napomenu kako to ne znači da je u navedenim poglavljima i postignut konačni dogovor.
Ekološka organizacija Greenpeace objavila je u ponedjeljak veliki dio dokumenata iz povjerljivih pregovora između EU-a i Sjedinjenih Država o TTIP-u, tvrdeći da će taj sporazum sniziti europske standarde zaštite potrošača.
Greenpeace tvrdi da SAD želi oslabiti europska ograničenja u vezi s genetski modificiranim organizmima i hormonski tretiranim mesom te da Amerikanci žele da Europljani odustanu od tzv. "načela opreza", koje obvezuje zakonodavce na oprez u svim slučajevima kada postoje znanstvene sumnje oko prikladnosti nekog proizvoda za ljudsko zdravlje, te da stoga treba obustaviti pregovore..
"Mi u potpunosti zadržavamo to načelo i ne namjeravamo pristati na bilo što bi ga oslabilo", odgovorio je Ignacio Garcia Bercero, glavni pregovarač Europske komisije koja je odbacila tvrdnje Greenpeacea.
Europska povjerenica za trgovinu Cecilia Malmstroem je istaknula da dokumenti koji su procurili odražavaju pregovaračka stajališta EU-a i SAD-a, a ne konačni dogovor te da nije čudno da dvije strane imaju različita mišljenja.
"U područjima gdje su naša stajališta vrlo udaljena u pregovorima, mi se jednostavno nećemo dogovoriti. Nijedan trgovački sporazum koji zaključuje EU-a nikada neće sniziti razinu zaštite potrošača, standarde o sigurnosti hrane ili okoliša", napisala je Malmstroem na svom blogu.
Ured američkog trgovinskog predstavnika kazao je da su interpretacije pridodane tekstu "u najmanju ruku zavaravajuće, a u najgoru potpuno pogrešne".