EU i SAD nadaju se da će TTIP (Transatlantsko trgovinsko i investicijsko partnerstvo) obuhvatiti trećinu svjetske trgovine i gotovo polovicu globalnog BDP-a.
Dvije strane postigle su nakon 11 krugova pregovora ograničen napredak, a hrana i poljoprivreda među najtežim su pitanjima.
"To neće biti laki pregovori. Znamo da postoje ozbilkna pitanja", rekao je Vilsack na konferenciji o poljoprivredi u organizaciji Europske komisije (EU Agricultural Outlook).
Vilsack je istaknuo tri pitanja koja treba riješiti, a to su europsko protivljenje američkom izvozu govedine i genetski modificiranim organizmima te američko protivljenje europskom sustavu zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti, koje su temelj europske poljoprivredne i trgovinske politike, a koje SAD smatra protekcionizmom.
"Ako ne riješimo ta teška, složena pitanja... ako ih odlučimo izostaviti jer su preteška, tada po mojem mišljenju nećemo postići dogovor o TTIP-u", rekao je novinarima.
"Poljoprivredni interesi u SAD-u nisu politički dovoljno snažni da bi se postigao dogovor, ali sigurno su dovoljno snažni da blokiraju dogovor koji je ispregovaran", rekao je.
Europski povjerenik za poljoprivredu i ruralni razvoj Phil Hogan rekao je da je postignut napredak, ali je i istaknuo potrebu da dogovor bude dobar za obje strane, spomenuvši pristup američkom tržištu za europske proizvođače mlječnih proizvoda, koji su suočeni s velikim tarifnim i sanitarnim barijerama, te zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla.
"Uvjeren sam da možemo postići uravnotežen rezultat koji će imati potporu europskog poljoprivrednog sektora", rekao je na konferenciji. "Ali da bi se to postiglo, i dobila potpora poljoprivrednika, država članica i Europskog parlamenta, Europa će također morati nešto dobiti."
"Mislim da je to izvedivo 2016. Ali o tome moramo početi pregovarati sada", rekao je Hogan.