Nagrađen na IDFA-i u Amsterdamu za najbolji debitantski film te posebnim priznanjem na festivalu u Jihlavi, film "Drifter" prikazuje crticu iz života buntovnog tinejdžera koji želi sudjelovati na lokalnom reliju, unatoč protivljenju obitelji i škole te činjenici da nema ni auto, ni vozačku dozvolu.
U srijedu, 20. travnja, u Judinom Drvu u Splitu, prikazat se nagrađivani film "Lijepo mi je s tobom, znaš" Eve Kraljević koja prikazuje svoj topli odnos sa sestrom Mijom, koja ima Downov sindrom. U tom pokušaju nastaje prekrasan portret dviju sestara, ispunjen radošću, strahom i željom da se nadiđe malograđanski ukus koji postavlja granice sestrinske ljubavi, stoji u najavi filma.
Ulaz na obje projekcije je besplatan za sve posjetitelje, a nakon filma uslijedit će razgovor s autorima.
KineDok će se do kraja godine održati na više od 20 lokacija diljem Hrvatske, uključivši Zagreb, Karlovac, Čakovec, Zabok, Vukovar, Varaždin, Bjelovar, Pulu, Umag, Rijeka , Zadar, Split, Orebić.
U organizaciji Restarta iz Zagreba, prikazat će se petnaest europskih dokumentaraca na 150 projekcija te 20 'alternativnih' lokacija diljem zemlje.
Prošlogodišnjim zemljama članicama projekta, Češkoj (koja je glavni koordinator programa), Slovačkoj, Rumunjskoj, Hrvatskoj i Mađarskoj ove se godine pridružuju Norveška i Poljska.
Hrvatsku dokumentarnu scenu predstavit će film Eve Kraljević "Lijepo mi je s tobom, znaš" te "Razred" Vesne Ćudić, koji je nagradila publika Liburnija Film Festivala i žiri, za režiju.
Češku predstavljaju film Jana Foukala "Amerika", koji se bavi skitnjom – potragom za slobodom u šumi, pod vedrim nebom, kraj logorske vatre i uz prebiranje po gitari te opservacijski dokumentarac Jirija Stejskala "Moj dom" o energičnoj Nataši koja živi u kućici usred novog stambenog naselja u središtu Kijeva.
Uz "Drifter", Mađarsku predstavlja film "Song Brothers" Balasza Levaija, priča o pjesmi koja je pripomogla liječenju pjevača najpoznatijeg mađarskog sastava, ovisnog o drogi.
Osim igrane produkcije rumunjsku kinematografiju promiču i dokumentarci, od kojih će se u programu prikazati nagrađivani "Toto i njegove sestre" Alexandera Nanaua te "Zlatni robot" Constantina Mocanua i Mihaija Dragolee, priča o uspješnoj 32-godišnjoj boksačici, koja je odrasla u dječjim domovima i na ulici.
Tu su i dva kratka slovačka dokumentarca "Majke i kćeri" te "Novi svijet", u režiji Ivane Hucíkove i Tereze Michalove, studentica na Akademiji izvedbenih umjetnosti u Bratislavi, te najhvaljeniji prošlogodišnji slovački dokumentarni film, "Tako blizu, tako daleko" Jana Vojteka o autizmu.
Norveška će se predstaviti poetičnim dokumentarcem "Obitelj je zauvijek" Frodea Fimlanda te filmom "Medvjeđi otok" Inge Wegge i Edde Grjotheim, o adrenalinskom pothvatu trojice braće.
Radnja poljskog dokumentarnog filma "Domino efekt" režiji Piotra Rosolowskog i Elwire Niewiere, smještena je u nekadašnje rusko ljetovalište koje je poharao rat za nezavisnost, dok je još jedan poljski rad u programu, film ceste "6 stupnjeva" Bartosza Dombrowskog, nadahnulo šest stupnjeva razdvojenosti, teorija socijalnog psihologa Stanleyja Milgrama koja tvrdi da se sve ljude na svijetu može međusobno povezati preko šest zajedničkih poznanika.
Prikazat će se i film "Moj otac bankar" latvijske redateljice Ieve Ozoline, koja opisuje svoju potragu za ocem koji se nakon raspada Sovjetskog Saveza brzo obogatio i nestao, a 18 godina kasnije Interpol ga je pronašao u umobolnici u Malajkai.
Pilot izdanje projekta održalo se prošle godine, kada se na 19 lokacija održalo više od 120 projekcija autorskih dokumentaraca koje je popratilo oko 1500 posjetitelja.