Veselić je pobjednik natječaja za najboljeg hrvatskog mladog poljoprivrednika i predvodi skupinu od desetak mladih poljoprivrednika koji iz Hrvatske sudjeluju na kongresu u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Na kraju kongresa podijeljene su tri nagrade Europske komisije te nagrade sponzora kongresa, jednog od najvećih svjetskih proizvođača poljoprivrednih strojeva New Holland te Europske udruge za zaštitu uroda (ECPA), koja promiče moderizaciju poljoprivredne tehnologije na održivi način.
"Iznimno mi je drago što sam danas ovdje i što je moj projekt prepoznat, ako ne od Komisije, onda od sponzora, kao jedan od najboljih i najinovativniijih projekata", rekao je Veselić, koji je kao nagradu dobio putovanje u Italiju i Grčku, gdje će boraviti na inovativnim poljoprivrednim imanjima.
"To će biti novo iskustvo za mene, moju obitelj i za ljude koji će ići sa mnom kako bi vidjeli nešto novo, inovativno što će možda koristiti za unapređenje moje proizvodnje", dodaje Veselić.
Zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, koja je i ambasadorica EPP-ovog natječaja za najboljeg mladog poljoprivrednika za Hrvatsku, istaknula je kako je ova nagrada iznimno vrijedna.
"Sponzori prije svega gledaju je li projekt tržišno orijentiran, može li polučiti dobar uspjeh. Stoga mi se čini da je ova nagrada hrvatskom proizvođaču izuzetno vrijedna, jer i sponzori, a riječ je o doista velikim tvrtkama, prepoznaju projekt ekološke proizvodnje, koji može biti konkurentan na tržištu", rekla je Petir.
Ivan Veselić (24), živi u Novom Selu Palanječkom u Sisačko-moslavačkoj županiji i uskoro će diplomirati poljoprivredu na Visokom gospodarskom učilištu u Križevcima.
Od oca je 2010. preuzeo vođenje Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva (OPG), koje se bavi ekološkom proizvodnjom voća i povrća. OPG ima i vlastiti pogon u kojem proizvodi ajvar, džemove i sokove te ugostiteljski objekt u Parku prirode Lonjsko polje. OPG Veselić trenutno obrađuje površinu od 12,71 hektara, a od države su dobili u zakup nove površine, ali još nisu stupili u posjed. Očekuju da će već sljedeću poljoprivrednu sezonu početi raditi u proširenom obujmu.
Članovi njegove obitelji uz poljoprivredu rade i dodatne poslove, a s proširenjem proizvodnje Ivan očekuje da će svi moći živjeti od poljoprivrede.
Hrvatska ima mogućnosti napraviti dobar brend u poljoprivredi
"Hrvatska ima što ponuditi u poljoprivredi, ima čisto tlo i vodu, od čega se može napraviti dobar brend", kaže Ivan Veselić, koji svoje proizvode prodaje i preko interneta i plasira prodavaonicama domaćih proizvoda, pretežito smještenih na području grada Zagreba. Prodaje i putem grupa solidarne razmjene, što znači da preko interneta naručenu robu dovoze na određene punktove, gdje ih preuzimaju zainteresirane skupine, koje tako dobiju jeftinije ekološke proizvode nego da ih pojedinačno naručuju.
Kao probleme s kojima se suočava u svom radu, Ivan ističe sporost administracije, navodeći kao primjer to što je sedam godina čekao da dobije zemljište u zakup. Također je istaknuo i problem definicije mladog poljoprivrednika, koji imaju dodatne pogodnosti u korištenju europskih fondova. Naime, mladim poljoprivrednikom smatraju se samo u prvih pet godina bavljenja poljoprivredom.
"Ja se bavim poljoprivredom od svoje 18. godine i danas s 24 godine ne smatra me se više mladim poljoprivrednikom", kaže Ivan Veselić, dodajući da su te pogodnosti iz fondova EU-a zapravo namijenjeni za start-up tvrtke, a ne za mlade poljoprivrednike.
Josipa Matojić, 24-godišnja inženjerka poljoprivrede iz Gornjeg Fodrovca u Koprivničko-križevačkoj županiji, osvojila je drugo mjesto na natjecanju mladih poljoprivrednika u Hrvatskoj. Njezino obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo je mješovito, a glavna djelatnost je proizvodnja mlijeka i mliječnih proizvoda, koje četiri puta tjedno plasira na zagrebačku tržnicu Dolac. OPG ima vlastitu mini-siranu, koju namjeravaju proširiti i opremiti boljom opremom ako prođu na natječaju za europske fondove.
Uz Ivana Veselića i Josipu Matojić na kongresu je sudjelovalo još osam mladih hrvatskih poljoprivrednika.
Natječaj za najboljeg mladog poljoprivrednika organizirala je zastupnica Europskog parlamenta Marijana Petir. "Na natječaj se javilo 55 mladih poljoprivrednika s iznimno kvalitetnim, inovativnim i kreativnim projektima", kaže zastupnica Petir.
O izboru najboljeg projekta odlučivalo je stručno povjerenstvo, koje su činili dekani gotovo svih agronomskih fakulteta i veleučilišta u Hrvatskoj, predsjednici poljoprivredne i gospodarske komore , udruge mladih poljoprivrednika i stručnjaci. Birali su se održivi i inovativni projekti, prijateljski raspoloženi prema okolišu, koji poljoprivredniku omogućuje da živi od poljoprivrede i da prozvodi hranu visoke kvalitete po prihvatljivoj cijeni.
Portugalski zastupnik u Europskom parlamentu, Nuno Melo, također član Odbora za poljoprivredu, kaže da političari, na europskoj i nacionalnoj razini, moraju učiniti poljoprivredu atraktivnom za mlade ljude, jer je starenje poljoprivrednika jedan od najvećih problema u sektoru.
Pored toga tu su još produljena financijska kriza u EU-u, slaba dostupnost kredita, ruski embargo na europske poljoprivredne proizvode te odustajanje od kvota u proizvodnji mlijeka, navodi Melo.