FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

KoHOM: Uz bolje ugovore i liječnici koncesionari dežurat će vikendom

Autor: Vedrana Larva
ZAGREB, 29. veljače 2016. (Hina) - Koordinacija obiteljske medicine (KoHOM) pozdravlja najavu rasterećenju hitnih bolničkih prijema i bolničkih budžeta većim angažmanom obiteljskih doktora, no "primarci" traže da im se rad u dežurstvu regulira posebnim ugovorima, kao što je to riješeno u drugim zemljama EU.
KoHOM pozdravlja najavu ograničenja ulazaka pacijenata "s ceste" na hitne bolničke prijeme, a predsjednica Koordinacije Ines Balint rekla je Hini su u primarnoj zaštiti svi smo spremni dežurati vikendom, no traže da im se osiguraju prostorni, radni i financijski uvjeti, kao što je to riješeno u drugim zemljama EU-a. 

Naime, ta dežurstva sada nisu obavezna za privatnike u ugovornom odnosu sa HZZO-om, no svi domovi zdravlja imaju svoje zaposlenike i organizirana dežurstva vikendima od 7 do 20 sati, ističe Balint. 

Nakon što je ministar zdravlja Dario Nakić kao jedan od svojih prvih koraka najavio reformu hitne službe, u KoHOM-u kažu da to "i nije reforma, već vraćanje hitnih pacijenata primarnoj zaštiti, kako što je to bilo prije 2011.". 

Problem je što bolnice ne mogu odbiti "hitne slučajeve koji samo kašlju i šmrcaju", a pacijenti su sigurni da će im se s ulaskom u bolnički sustav napraviti sve pretrage, objašnjava Balint sadašnju situaciju za koju su, kaže, najmanje odgovorni obiteljski liječnici. 

Ravnatelj Dječje bolnice "Srebrnjak" Boro Nogalo također pozdravlja najavu rasterećenja objedinjenih hitnih prijema u bolnicama.

"Ako već ministar radi reforme, dobro je da pođe od reforme primarne zdravstvene zaštite jer je to jeftiniji način zbrinjavanja pacijenata. Treba rasteretiti i smanjiti troškove bolnica koji su sada enormni", kaže ravnatelj Dječje bolnice čiji je hitni prijem u zadnja dva mjeseca bio iznimno opterećen.

"Mora se nešto poduzeti kako bi se hitna u bolnicama rasteretila", kaže Nogalo. Kao jedan od mogućih modaliteta navodi novčane sankcije za odrasle pacijente koji zaobilaze primarnu zaštitu i direktno idu u bolnice na hitnu.

U Ministarstvu zdravlja odbili su podrobnije objasniti kakvu reorganizaciju hitne medicinske službe planiraju, a javnost će, kažu, biti pravodobno obaviještena.

"Aktivno se provode sastanci sa stručnim službama. Dok se ne postave jasne smjernice i postigne dogovor sa strukom, ne možemo izlaziti s konkretnim prijedlozima", odgovorili su iz Ministarstva na Hinin upit.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙