Šef Službe za anesteziologiju, intenzivnu medicinu i liječenje boli u Općoj bolnici Karlovac Josip Žunić izrazio je nadu da će prezentacija potaknuti sve zdravstvene djelatnike, ali i ostale institucije koje sudjeluju u zbrinjavanju ljudi u mogućim situacijama masovnih ozlijeđivanja ili obolijevanja, bez obzira radi li se o redovnom radu ili o ratu, poplavama, požarima ili terorizmu, da nabave "pacijente-fantome" i dobro se uvježbaju prije nego postupak počnu primjenjivati na ljudima.
Konkretni primjerak lutke, kojim se koristi NATO, košta oko 40.000 eura, ali cijene "fantomskih pacijenata" znatno variraju, ovisno o programima koji su u njih ugrađeni.
"Ova lutka može suziti, sliniti, mogu joj se sužavati sjenice, diže joj se i spušta grudni koš kod upuhivanja zraka, čuju se šumovi na plućima, na srcu i rad crijeva. Ona omogućava medicinskom osoblju da mnoge vještine - punktiranje krvnih žila, kateteriziranje, uvođenje cijevi u dišni put, masiranje srca i zaustavljanje krvarenja nauče bez stresa, a na monitorima mogu pratiti koliko su bili uspješni u izvođenju tih zahvata", rekao je Žunić.
Prezentaciji se odazvao Martin Barić, pročelnik karlovačkog Područnog ureda za zaštitu i spašavanje, koji je izrazio interes za mogućnosti učenja na "pametnim lutkama", ne bi li se pripadnicima hitnih službi omogućilo kontinuirano uvježbavanje vještina pomaganja unesrećenima.