Nova jedinica omogućava državama članicama EU-a i drugim europskim zemljama koje sudjeluju u sustavu, da stave na raspolaganje liječničke timove i opremu za brzu mobilizaciju prije hitnih situacija.
Uključivat će hitne liječničke timove, stručnjake za javno zdravstvo i koordinaciju zdravstvenih usluga, mobilne laboratorije za biološku zaštitu, zrakoplove za medicinsku evakuaciju i timove za logističku podršku.
"Cilj je europske zdravstvene jedinice omogućiti znatno brži i učinkovitiji odgovor EU-a u slučaju zdravstvenih kriza. Iskustva u borbi protiv ebole pokazala su da je mobilizacija liječničkih timova bila ključan problem. Zahvaljujem svim državama članicama koje su dosad pridonijele i potičem druge da se priključe kako bi EU mogao zadovoljiti sve veće potrebe i omogućiti bolje planiranje i pripremu prije nego što katastrofe nastupe", izjavio je povjerenik EK Christos Stylianides u ponedjeljak kao domaćin događanja na visokoj razini u Bruxellesu uoči osnivanja jedinice.
Okvir za europsku zdravstvenu jedinicu dio je novog Europskog kapaciteta za odgovor na hitne situacije (poznatog kao "dobrovoljni fond") Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu. Timove i opremu za dobrovoljni fond dosad su osigurale Belgija, Češka, Finska, Francuska, Luksemburg, Njemačka, Španjolska, Švedska i Nizozemska.