"Hrvatska pozdravlja čin podnošenja kandidature Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji. To je vrlo važan korak na putu uključenja BiH u EU. Hrvatska kao susjedna zemlja, kao zemlja potpisnica Daytonskog sporazuma, ima posebnu odgovornost. U BiH žive Hrvati s prijateljima Bošnjacima i Srbima kao ustavotvoran, ravnopravan narod i ovaj čin podnošenja kandidature bit će prvi korak u jačanju države kao takve. Perspektiva članstva u EU poticaj je za preobrazbu društva na temelju zajednčkih europskih vrijenosti", rekao je ministar Kovač, koji u Bruxellesu sudjeluje na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a.
Prije početka ministarskog sastanka, predsjednik Predsjedništva BiH Dragan Čović predao je zahtjev za članstvo te zemlje u EU predstavniku zemlje predsjedateljice, nizozemskom ministru vanjskih poslova Bertu Koendersu.
Ministar Kovač ističe da će put prema EU biti mukotrpan proces, ali da je bitno da je on pokrenut.
"BiH će u Hrvatskoj imati snažnog partnera u provedbi svih onih reformi koje su potrebne kako bi jednog dana bio postignut cilj ulaska u EU. Bit ćemo strogi, ali pošteni na putu pomaganja i ocjenjivanja provedbi reformi u BiH na putu prema EU-u", kaže Kovač.
Istaknuo je da će za BiH vrijediti isti kriteriji kao i za druge kandidatkinje, što vrijedi i kada je u pitanju prilagodba SSP-a, kako bi se u obzir uzelo članstvo Hrvatske u EU-u.
Na upit hoće li novo izborno zakonodavstvo koje se najavljuje u BiH riješiti hrvatsko pitanje u BiH, odnosno pitanje izbora članova predsjedništva i Doma naroda, Kovač je istaknuo da Hrvatska podržava ravnopravnost tamošnjih Hrvata.
"Mi podržavamo ravnopravnost Hrvata u BiH, koji su ustavotvoran narod u BiH zajedno s prijateljima Bošnjacima i Srbima i podržat ćemo svako rješenje koje će tu ravnopravnost zaista i ostvariti", rekao je Kovač.
Ministar Kovač je rekao da je proces priključenja EU-u iznimno težak, posebice s obzirom na krize kroz koje prolazi EU, od migrantske do dužničke krize pa do pitanja ostanka Velike Britanije u EU-u. "Stoga proširenje za EU nije u prvom planu, ali time se ne treba opterećivati BiH ili druge susjedne zemlje. Bitno je da budu motivirani, a da mi u EU budemo spremni primiti ih kada ispune kriterije", rekao je Kovač.