Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu JAMA Pediatrics. Znanstvenici su otkrili da je više vježbanja i manje vremena provedenog pred ekranima povezano s boljom osjetljivošću na inzulin što može smanjiti rizik za pojavu dijabetesa.
Smanjena količina masnog tkiva makar djelomično može objasniti tu vezu, kaže voditeljica istraživanja Melanie Henderson sa sveučilišta Montreal.
"Naši rezultati sugeriraju da treba djecu od malena ohrabrivati na tjelesnu aktivnost te da se treba smanjiti vrijeme koje provode pred ekranima kako bi se osigurala zdrava tjelesna težina i bolje zdravlje kasnije u životu", kaže Henderson.
Henderson i njezin tim koncentrirali su se na osjetljivost na inzulin odnosno sposobnost tijela da uz pomoć toga hormona regulira razinu šećera u krvi i pretvori ga u gorivo za stanice. Dijabetes tip 2 pojavljuje se kad tijelo ne može proizvesti ili iskoristiti dovoljno inzulina da spriječi porast razine šećera u krvi.
Na početku istraživanja 23 posto djece bilo je pretilo a još 19 posto je imalo prekomjernu tjelesnu težinu. Utvrđeno je da su deblja djeca imala veće izglede za neosjetljivost na inzulin.