Uoči ključnog summita EU-a i nakon višemjesečnih pregovora iza zatvorenih vrata, Tusk bi u pismu čelnicima svih 28 zemalja članica trebao iznijeti prijedloge za kompromis s Velikom Britanijom u četiri područja u kojima London želi promjene prije referenduma o ostanku ili izlasku te zemlje iz EU-a.
Prvo područje tiče se odnosa zemalja eurozone i onih koje ne koriste zajedničku europsku valutu. Britanski premijer David Cameron kaže da želi rješenje koje će osigurati da se eurozona i dalje razvija, a da se pritom izbjegne diskriminacija prema državama izvan eurozone, onima koje još nisu postale dio te zone i onima koje imaju trajno izuzeće od obveze za preuzimanje eura, poput Velike Britanije.
Drugo područje je pitanje konkurentnosti na jedinstvenom europskom tržištu.
Slijedi područje koje se odnosi na pitanje suverenosti. London traži da se iz Ugovora o EU-u izbaci odredba o "sve tješnjoj Uniji", a četvrto područje se odnosi na socijalne naknade i slobodno kretanje osoba.
I dok prva tri područja ne predstavljaju veći problem, oko četvrtog područja još na vidiku nema konsenzusa. Riječ je o pitanju socijalnih naknada i slobode kretanja, odnosno britanskog zahtjeva da se ograniči tzv. socijalni turizam, to jest pravo državljana drugih članica na socijalne beneficije u Britaniji. London je tražio da radnici iz drugih zemalja članica moraju raditi najmanje četiri godine u Velikoj Britaniji prije nego što dobiju pravo na socijalne beneficije koje imaju domaći radnici, što je diskriminacija i u izravnoj suprotnosti s načelima i propisima EU-a.
Posljednjih dana pojavila se ideja da se uvede svojevrsna "kočnica" za imigrante iz drugih zemalja članica u trenutku kada socijalni sustav te zemlje dođe pod preveliki pritisak. Riječ je o mehanizmu koji bi vrijedio za sve zemlje članice, ne samo za Britaniju, a koji bi dopuštao da radnici iz drugih članica nemaju pravo na istu razinu socijalne zaštite kao i domaći radnici u prve četiri godine. Za pokretanje toga mehanizma, zemlja koja to traži morala bi dokazati da je njezin socijalni sustav preopterećen, a odluku o tome donosile bi zemlje članice kvalificiranom većinom.
Cameron je taj prijedlog ocijenio "napretkom", ali nedovoljnim.
Tusk, koji u nedjelju u Londonu razgovora s Cameronom, trebao bi u ponedjeljak poslati pismo čelnicima svih država članica sa svojim prijedlozima. O tim prijedlozima trebalo bi postići suglasnost do summita EU-a 18. i 19. veljače. Cameron je najavio da će voditi kampanju za ostanak u EU-u ako se postigne zadovoljavajući kompromis. Referendum bi se u tom slučaju mogao održati već u lipnju ove godine.
O britanskom pitanju sljedeći tjedan će se razgovarati i u Europskom parlamentu, čiji se zastupnici okupljaju na plenarnoj sjednici u Strasbourgu.
U raspravi u srijedu sudjelovat će predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker i nizozemski ministar vanjskih poslova Bert Koenders, u ime rotirajućeg predsjedništva EU-a.
Na dnevnomn redu Parlamenta je i pitanje izbjegličke krize i graničnih kontrola na vanjskim i unutarnjim granicama schengenskog prostora.
U Amsterdamu se sljedeći tjedan održavaju dva neformalna ministarska sastanka. U četvrtak i petak sastaju se ministri obrane, a u petak i subotu ministri vanjskih poslova.