S obzirom da alkohol može značajno utjecati na stotine lijekova koji su nužno važni pacijentima kako bi im pomogli u liječenju ili ublažavanju simptoma bolesti, važno je detaljno pročitati upute o lijeku o sigurnosti primjene lijeka ili biljnih pripravaka u kombinaciji čak i s malim količinama alkohola, ističe HFD.
Alkohol može utjecati na povišenje krvnog tlaka, no u kombinaciji s nekim lijekovima i sniziti tlak, što se može osjetiti kao vrtoglavica ili nesvjestica i svakako utjecati negativno na sposobnost vožnje i rizike od padova. Slatki alkoholni likeri mogu povisiti razinu šećera u krvi, no npr. kada dijabetičari na oralnim antidijabeticima konzumiraju alkohol, mogu biti izloženi značajnoj hipoglikemiji.
I najčešće primjenjivani bezreceptni lijekovi za liječenje boli, inače odličnog sigurnosnog profila, mogu u kombinaciji s alkoholom dodatno oštetiti želučanu sluznicu i izazvati krvarenja.
Građane se poziva da vode računa i ako koriste "popularne lijekove" za liječenje simptoma gripe, prehlade, alergijskog rinitisa i kašlja, jer je često riječ o kombiniranim (višekomponentnim) lijekovima u kojem barem jedan od ljekovitih sastojaka može stupati u interakcije s alkoholom.
Čak i neki biljni pripravci poput ehinaceje, kava-kave, ekstrakta valerijane (odoljena) ili gospine trave mogu stupati u značajne interakcije s alkoholom, uzrokujući ili oštećenja jetre ili pojačanu sedaciju, stoga i takve pripravke ne treba smatrati bezazlenima u kombinaciji s alkoholom.
Prije konzumacije alkohola s liječnikom ili ljekarnikom trebali bi se posebno posavjetovati svi koji konzumiraju lijekove za alergiju, srčane bolesti, tjeskobu, artritis, antikoagulanse, antiepileptike, antidepresive, antihipertenzive i sedative.