Mediji su prenijeli kako je kako su se bezreceptni lijekovi s ibuprofen lizinom, koji su se prodavali u australskim trgovinama i supermarketima, bili su identičnog sastava u različitim pakiranjima: za bolove u leđima, za menstrualne bolove, za glavobolju i za migrenu. Na intervenciju Agencije za zaštitu potrošača, sud je utvrdio da se radi o istom pripravku u sva četiri slučaja koji je sadržavao 342 milligrama ibuprofen lizina, ali s različitim nazivima ovisno o vrsti boli i različitim cijenama. Proizvođač lijeka pritom je izjavio da su svi lijekovi s ibuprofen lizinom bili prilagođeni potrošačima kako bi se što lakše snašli u okruženju trgovine, među namirnicama, gdje nemaju priliku pitati ljekarnika za savjet.
"Premda istraživanja potrošača pokazuju da 9 od 10 osoba (88 posto) traži lijekove za olakšanje boli prema specifičnoj vrsti boli, npr. migrena, glavobolja, bolovi u leđima, menstrualna bol, dok 71 posto potrošača smatra kako im individualizirana pakiranja pomažu da odluče koji je proizvod najprimjereniji za njihove simptome, uvijek savjetujemo konzultacije s ljekarnikom ili liječnikom. Posebno rizične skupine su kronični bolesnici, osobe starije životne dobi, trudnice i dojilje te mala djeca", poručuju iz HFD-a.
Stoga još jednom poručuju kako je dostupnost lijekova na policama trgovina, bez mogućnost savjetovanja s ljekarnikom, prijetnja ljudskom zdravlju te da se upravo na primjeru ibuprofena u više "kutija različitih boja" vidi kako pacijent može u neznanju uzeti nekoliko različitih lijekova potpuno identičnog sastava (npr. žena s menstrualnom boli i intenzivnom glavoboljom), čime se izlaže riziku od višestruko prekoračenih doza i ozbiljnim, po život opasnim, nuspojavama.
Član Izvršnog odbora Sekcije za kliničku farmaciju HFD-a Slaven Falamić napominje kako ljekarnik, osim pomoći u odabiru najprikladnijeg oblika lijeka, pomaže u odabiru onog lijeka koji će za pacijenta biti najsigurniji, jer su pacijenti vrlo često nesvjesni mogućih kontraindikacija, interakcija bezreceptnih lijekova s propisanom terapijom, hranom ili zdravstvenim stanjem.
Glasnogovornica Agencije za lijekove i medicinske proizvode RH (HALMED) Jasminka Tadin naglasila je kako su lijekovi Nurofen u Hrvatskoj i drugim državama Europske unije odobreni, međutim njihovi su nazivi u potpunosti u skladu s važećim propisima koji strogo reguliraju područje lijekova u EU.