"U Europskoj uniji 80 je milijuna, a u Hrvatskoj 520.000 osoba s invaliditetom, koje se suočavaju s ozbiljnim rizikom od siromaštva, socijalne isključenosti i diskriminacije, što je potvrdilo i istraživanje Europskog konzorcija za ljudska prava i invaliditet. Primjetan je gubitak radnih mjesta osoba s invaliditetom, smanjenje naknada za nezaposlene te reduciranje pristupa osnovnim uslugama", istaknula je Šuica.
Budući da je stigao nepotpun odgovor Europske komisije o preporukama i konkretnim mjerama koje Hrvatska treba poduzeti kako bi se osiguralo ispunjavanje obveza Hrvatske prema potpisanim konvencijama i poveljama, kao i ciljevima Europske strategije za osobe s invaliditetom 2010.- 2020., zastupnica Šuica odlučila je 'pisanom izjavom' ubrzati ovaj proces.
"Dužni smo ne samo donijeti, nego i provesti zakone u državama članicama EU koji će eliminirati svaki oblik diskriminacije, bilo slabijeg spola ili osoba s invaliditetom. Osobe s invaliditetom su posebno ugrožena društvena skupina s obzirom na to da je njih čak 21% izloženo izravnoj opasnosti od siromaštva, a na nama je podizati svijest o ovom problemu i učiniti im život ugodnijim", zaključila je Šuica.
Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se 3. prosinca u spomen na događaj iz 1956., kada je u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji izbio požar u kojem su stradala 262 rudara. Ujedinjeni narodi usvojili su rezoluciju za njegovo obilježavanje 1992., a svake godine fokus se stavlja na drugo važno pitanje. Ove godine tema je "Inkluzija je važna: pristup i osnaživanje ljudi svih sposobnosti".