Na Piculino pitanje postavljeno u rujnu, povjerenik Dimitris Avramopoulos odgovorio je u ime Komisije da "Komisija pridaje veliku važnost načelu reciprociteta izuzeća od zahtjeva za vizu te da se o toj temi nedavno raspravljalo sa SAD-om na sastanku ministara EU-a i SAD-a u Rigi te na trećem krugu tripartitnih sastanaka u okviru mehanizma reciprociteta, održanima u lipnju", navodi se u priopćenju.
Najvažniji kriterij da Hrvatska, uz ostale četiri zemlje članice EU-a koje još nemaju bezvizini režim sa SAD-om, uđe u program izuzeća od zahtjeva za vizu SAD-a (tzv. Visa Waiver Program) jest stopa odbijanja zahtjeva za vizu od 3 %.
"No, dobra je vijest za Hrvatsku da je Vlada SAD-a Kongresu ponovno predstavila prijedlog zakona (JOLT Bill1) kojim bi se taj prag povećao s 3 na 10 %. Ako se taj prijedlog zakona donese, to bi pozitivno utjecalo na države članice za koje je stopa odbijanja zahtjeva za vizu niža od 10 %, što je uvjet koji Hrvatska zadovoljava", ističe zastupnik Picula.
Komisija je ovoga mjeseca podnijela već treće izvješće s analizom razvoja situacije u pogledu nereciprociteta u području vizne politike sa SAD-om te na tom problemu nastavlja predano raditi.
"Komisija
je svjesna važnosti tih pitanja te vodi računa o tome da pregovori o TTIP-u
budu usklađeni s ukupnim nastojanjima na razini Unije i država
članica da se što prije postigne potpuni vizni reciprocitet s
SAD-om“, zaključio
je povjerenik Avramopoulos.
Europski parlament je u izvješću o pregovorima o TTIP-u u srpnju usvojio amandmane zastupnika Picule kojima je Komisiji poručeno da je pojednostavljenje viznog režima za europske pružatelje usluga i robe ključni element za iskorištavanje prednosti koje taj sporazum nudi, te da je potrebno povećanje političkog pritiska na SAD kako bi se zajamčio potpuni reciprocitet u viznom režimu, odnosno jednako postupanje sa svim građanima država članica EU-a i bez diskriminacije u pogledu njihova ulaska u SAD, navodi se u priopćenju.