Birališta su u 21 sat otvorena u Canberri, Sydneyju i Melbourneu, četvrto, biralište u Perthu otvara se u ponoć, kaže član Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Slaven Hojski.
U 23 sata otvara se biralište u Tokiju, a ponoć u Pekingu. Posljednje se u inozemstvu otvara biralište u Los Angelesu.
U 48 država, u hrvatskim diplomatsko-konzularnim predstavništvima, može se glasovati na 114 biračkih mjesta, najviše ih je (33) u BiH te u Njemačkoj (18).
Za Srbiju, Crnu Goru i Mađarsku određena su po dva biračka mjesta, tri za Italiji, po jedno za Sloveniju i Austriju.
Biračkih mjesta u inozemstvu je više, kako u odnosu na posljednje parlamentrane (za tri), tako i u odnosu na predsjedničke izbore (za 18).
U europskim zemljama glasuje se dva dana, u subotu i nedjelju, birališta se otvaraju u 7 zatvaraju u 19 sati.
U inozemstvu, to jest u posebnoj, XI. Jedinici tri saborska zastupnika bira 'dijaspora', odnosno hrvatski državljani bez prebivališta u Hrvatskoj.
Za glasovanje se aktivno registriralo više od 36. 000 birača, kaže predsjednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Branko Hrvatin.
"Međutim, i na sam dan izbora, a u inozemstvu su to 7. i 8. studenoga, moguće je dokazati svoje biračko pravo provjerom u konzulatu, odnosno u veleposlanstu i ako se ishodi potvrda može se glasovati", napominje Hrvatin i podsjeća da je velik broj takvih potvrda bio u drugom krugu predsjedničkih izbora.
U inozemstvu glasuju i hrvatski državljani s prebivalištem u Hrvatskoj koji su se privremeno upisali na ta mjesta, zbog službenog puta, boravka u inozemstvu.
"I oni će moći glasovati, ali za izbornu jedinicu u kojoj imaju prebivalište", upućuje Hrvatin.
U Hrvatski sabor bira se 151 zastupnik, 140 u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj, tri bira 'dijaspora', a osam pripadnici nacionalnih manjina.