U uvodnom tekstu uz popis tih 'dragulja', objavljenim ovih dana na web stranicama EBD-a, navodi se da Europa ima nevjerojatne i dobro poznate destinacije u svijetu, poput Londona, Amsterdama ili Pariza, ali i tisuće manje poznatih ili i nepoznatih odredišta koja nazivaju i europskim skrivenim blagom.
Među njima je i Hvar u Hrvatskoj kojeg opisuju kao mjesto jedinstvenog spoja raskošne mediteranske prirode, bogate kulturno-povijesne baštine i mondene turističke suvremenosti kojemu je okrenutost prema južnoj, sunčanoj strani svijeta podarila privlačnost i vedrinu.
Navode i da je to jedno od omiljenijih turističkih odredišta dalmatinske rivijere i neiscrpan izvor lijepih prizora, ugođaja i avantura.
Uz Hvar, na popisu EBD-ovih europskih 13 'skrivenih dragulja' za ovu godinu su još Piran u Sloveniji (za kojeg kažu da je šarmatno i jedno od najfotogeničnijih mjesta na Mediteranu), malo morsko selo na talijanskoj rivijeri Portofino, mistični gradić Coimbra u Portugalu, koloristički Burano u Italiji, brdovito mjesto Mellieha na Malti (poznat i kao rajsko te selo Popaja, jer je tamo 1980. sniman film o Popaju s prošle godine preminulim glumcem Robinom Williamsom), Tenby u Welsu (poznat po uličnim barovima i dobrim hotelima), Dinant u Belgiji (mjesto rođenja izumitelja saxofona Adolphe Saxa) i Sveti Stefan u Crnoj Gori.
Tu su i četiri mjesta u različitim dijelovima Francuske, Colmar (koji slovi i kao jedan od najljepših gradova na svijetu u francuskoj pokrajini Alzas u blizini Njemačke i Švicarske), Ploumanach s ružičastom kamenom obalom, selo Eguisheim bogato vinogradima i cvijećem te Cap Ferret (poznat kao mjesto gdje se odmaraju predstavnici 'visokog' francuskog društva).
Organizacija EBD ima sjedište u Bruxellesu, osnovana je 2009. od kada se bavi promicanjem europskih destinacija, turizma i kulture surađujući sa brojnim turističkim uredima i pokrivajući više od 355 europskih odredišta.