Akcijom se ukazuje na važnost redovite oralne higijene, jer je praksa pokazala da u prvim jesenskim mjesecima, nakon povratka s ljetnih praznika, stomatolozi bilježe povećan broj karijesa i bolesti usne šupljine kod djece.
Varga se u školi pridružio studentima Stomatološkog fakulteta koji su djeci prvih razreda na praktičnim primjerima pokazali kako se održava oralna higijena.
Predsjednik Nacionalnog povjerenstva za djelatnost dentalne medicine Željko Rotim naglasio je da se kroz preventivne aktivnosti želi preko vrtića i škola uvesti kvalitetan i sveobuhvatan sustav brige o oralnom zdravlju, kako na lokalnoj tako i na nacionalnoj razini.
Cilj je da djeca što ranije uđu u stomatološki sustav i od prve godine života bar jednom godišnje preventivno dođu na pregled kako bi se spriječile intervencije na zubu koje su traumatične za dijete, roditelje i stomatologe.
"Motiviramo stomatologe da bar 20 posto postupaka na zubima budu preventivni, a od jeseni planiramo uvesti obvezu da prvoškolci moraju imati potvrdu stomatologa pri upisu u školu", istaknuo je Rotim.
Oralna higijena još nije uvedena u zdravstveni odgoj, ali očekujemo da će se to promijeniti, jer u Hrvatskoj godišnje imamo oko 40.000 prvoškolaca koje treba educirati. Od prošle godine HZZO je uveo novost da djeca do 18 godine imaju pravo na besplatnu dentalnu zdravstvenu skrb, kazao je Rotim.
U EU je prosječno kod djece do 12 godina starosti pokvaren jedan zub, dok je kod nas taj prosjek čak četiri puta viši, upozorio je Rotim.
Karijes je u Hrvatskoj još uvijek najraširenija bolest kod djece, jer čak polovica mališana od pet do devet godina starosti ima najmanje jedan karijes ili popravljeni zub.
U Hrvatskoj samo 60 posto djece pere zube dva ili više puta dnevno, dok je taj prosjek u EU oko 80 posto.