FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Otvoren novi Centar za transplantacije solidnih organa u KB-u Merkur

Autor: Tamara Marinković
ZAGREB, 12. svibnja 2015. (Hina) - U Kliničkoj bolnici (KB) Merkur u utorak je otvoren novouređeni Centar za transplantaciju solidnih organa, koji bi suvremenom opremom i poboljšanim uvjetima za rad medicinskog osoblja i skrb o pacijentima trebao pridonijeti daljenjem razvoju i kvaliteti presađivanja organa u toj, po broju transplantacija, vodećoj hrvatskoj zdravstvenoj ustanovi.

Novi Centar za transplantaciju sastoji se od odjela s 27 kreveta, jedinice intenzivnog liječenja s 20 kreveta, među kojima i pet izolacijskih, te od transplantacijskih ambulanti, a otvoren je osam godina nakon početka radova.

"Kad bi vidjeli naše stare prostore u kojima smo funkcionirali kao najjači centar za transplantaciju jetre i usporedili ga s ovim novim, bilo bi vam jasno da je to za nas 'svemirski brod'. U uvjetima koji su bili praktički na granici regularnosti mi smo uspjeli postići vrhunske rezultate, a zahvaljujući novima možemo ih još pomaknuti", rekao je voditelj Centra za transplantacije Branislav Kocman.

 Naglasio je kako KB Merkur, što se tiče kirurškog dijela i kasnijeg medicinskog praćenja bolesnika, radi transplantacijsku medicinu na svjetskoj razini. Lani je u toj ustanovi obavljeno 45 posto svih transplantacija organa u Hrvatskoj, među pet centara koji se bave tim područjem medicine.

"Zadnje četiri godine imamo između 111 i 119 transplantacija jetre godišnje i najveći smo centar u sklopu Eurotransplanta po broju takvih presađivanja", kazao je Kocman.

Dodao je kako transplantacijski timovi KB-a Merkur jedini u Hrvatskoj rade multiorganske transplantacije jetre s drugim organima, poput bubrega i gušterače, dok su po rezultatima u presađivanju bubrega drugi centar u Hrvatskoj, iza KBC-a Zagreb.

Ministar zdravlja Siniša Varga podsjetio je da je transplantacijska medicina "hrvatski brand", jer smo danas prvi u svijetu po presađivanju bubrega i jetre, a drugi po presađivanju srca.

"U Hrvatskoj praktički nema liste čekanja na presađivanje organa. U Europi prosječno 12 pacijenata umre ne dočekavši transplantaciju, a u Hrvatskoj se u prosjeku čeka na jetru 16 dana, srce 70 dana, a na bubreg manje od godinu dana", kazao je Varga.

Otvaranjem Centra napokon smo dočekali da kirurzi, medicinske sestre i tehničari, anesteziolozi, radiolozi i svi koji rade taj posao imaju uvjete rada koji odgovaraju njihovim vještinama, istaknuo je Varga.

Kako broj transplantacija prvenstveno ovisi o broju darovanih organa apelirao je na obitelji da, u trenutku kada ostaju bez svojih najmilijih koji su potencijalni donori, otvore srce i daruju organe, jer na taj način daruju živote drugima.

Sanacijski upravitelj KB-a Merkur Dinko Škegro podsjetio je kako je prva transplantacija u toj ustanovi obavljena 1998. godine, da bi do velike ekspanzije na tom području došlo 2007. godine, nakon što je Hrvatska postala članicom Eurotransplanta, kada KB Merkur postaje vodećom ustanovom po broju transplantacija.

Radovi na izgradnji i adaptaciji zgrade počeli su 2007. godine, da bi početkom 2014. bio otvoren poliklinički dio, a sada i Centar za transplantacije.

Ministarstvo zdravlja u cjelokupnu je investiciju uložilo 74 milijuna kuna.

(Hina) xmt ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙