FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda spustio se u travnju za 1,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, na 171 bod, što je njegova najniža razina od lipnja 2010.
Na godišnjoj je razini indeks smanjen 19,2 posto, izvijestili su iz FAO-a.
Košarica prehrambenih proizvoda obuhvaća žitarice, meso, mlijeko i mliječne proizvode, biljne masnoće i šećer.
Najviše su u travnju pale cijene mlijeka i mliječnih proizvoda, za 6,7 posto u odnosu na ožujak, što u FAO-u tumače povoljnim početkom sezone u Europskoj uniji i ukidanjem kvota za mlijeko a time i očekivanjima velikog izvoza.
Pojeftinili su i šećer i žitarice, za 1,3 posto u odnosu na prethodni mjesec, te biljne masnoće, jedan posto.
Porasle su samo cijene mesa, za 1,7 posto u odnosu na revidiranu vrijednost podindeksa za ožujak, zbog poskupljenja ovčetine i govedine u Oceaniji.
U FAO-u prognoziraju nastavak silaznog trenda cijena, s obzirom na obilnu ponudu i jaki dolar. "Valutni tečajevi i makroekonomski trendovi mogli bi ponovo značajno utjecati na tržišta u sezoni 2015/2016.", konstatiraju.
Niže cijene hrane i niže vozarine, kao i jaki dolar spustit će pak vrijednost uvoza hrane u ovoj godini na najnižu razinu u pet godina, izračunali su u FAO-u.
U odvojenim dvogodišnjim prognozama FAO također procjenjuje da će ove godine u svijetu biti proizvedeno 1,5 posto manje žitarica u odnosu na prošlogodišnji rekord, ukupno 2,509 milijardi tona, pod uvjetom da vremenske prilike ostanu normalne do kraja sezone.
Prognozirani pad proizvodnje tumače smanjenim površinama zasijanim kukuruzom, pri čemu će utjecaj tog smanjenja ublažiti "iznimno visoke" zalihe.
Najviše bi se ove godine trebala povećati proizvodnja kultura koje se koriste za proizvodnju biljnih ulja, za 5,7 posto, zahvaljujući snažnom urodu soje, ali i slabijom potražnjom u sektoru biogoriva i nižim cijenama, te znatno većim zalihama.
Trendovi u proizvodnji mlijeka i mliječnih proizvoda nagovješćuju daljnji stabilan rast proizvodnje, za oko dva posto u ovoj godini a u sličnom bi postotku, za oko 1,3 posto trebala porasti i proizvodnja mesa.
Proizvodnja šećera trebala bi pak po procjenama FAO-a ostati gotovo nepromijenjena u odnosu na prošlu godinu.