Grupa znanstvenika s London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) analizirala je broj uboda komaraca kod blizanaca. U studiji je sudjelovalo 18 jednojajčanih i 19 dvojajčanih blizanaca, a u pokusu su korišteni komarci koji prenose denge groznicu. Znanstvenici su ih stavili u tubu u obliku slova Y tako da su insekti mogli odabrati ruku blizanca koja ih je više privlačila.
Kod jednojajčanih, kod kojih je genetski kod identičan, nije bilo razlike u broju uboda, no kod dvojajčanih su ustanovili da komarci češće napadaju jednog ili jednu od njih. Poznato je i da dvojajčani blizanci dijele 50 posto gena, ali oba blizanca nisu bila jednako atraktivna komarcima.
Istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u časopisima Plos One i Nature, važno je jer će znanstvenicima omogućiti da otkriju učinkovitija sredstva za zaštitu od ove vrste insekata koji svojim ubodima prenose bolesti poput malarije, denge groznice i žute groznice. Riječ je o bolestima koje mogu biti i smrtonosne, a istodobno bi pronalazak odgovarajućeg repelenta koristio osjetljivim osobama koje na ubod ovih insekata reagiraju snažnom alergijskom reakcijom. Na to je upozorio i voditelj istraživanja s LSHTM, Dr. James Logan.
"Ako uspijemo shvatiti genetske mehanizme zbog kojih su komarcima neke osobe 'privlačnije' od drugih, razvit ćemo i načine kojima ćemo ove insekte bolje kontrolirati i lakše ih otjerati od sebe. Možda ćemo uskoro imati i tabletu zahvaljujući kojoj će tijelo uspjeti izlučivati vlastiti repelent, čime ćemo izbjeći brojne kreme i losione što ih koristimo sada", rekao je dr. Logan.