Naime, slijedom podataka hrvatskih diplomatsko-konzularnih predstavništava da se u odnosu na prvi krug povećao broj i aktivno i prethodno registriranih birača, za Njemačku su dodana dva biračka mjesta, u Duesseldorfu i Frankfurtu.
S BiH to nije bio slučaj, a i očitovanja nadležnih konzulata i veleposlanstva govorila su da broj mjesta ne treba povećavati, jer na izborima 28. prosinca na biralištima nije bilo gužvi, svih 15 zatvoreno je u 19 sati.
U Mostaru se, primjerice, za glasovanje aktivno registriralo 8.190 birača, a s obzirom da je za taj grad određeno deset biračkih mjesta to je trebalo biti dovoljno da se glasovanje obavi bez gužvi, kaže potpredsjednica DIP-a Aleksandra Jozić Ileković. No, nedjelja je donijela sasvim druge prilike.
Naime, do 15 sati u BiH glasovalo je oko devet i pol tisuća birača, najviše u Mostaru, njih šest i pol tisuća. U prvom krugu u BiH ukupno je glasovalo oko 7.300 birača.
Biračkih redova bilo je i u Sarajevu, a izvješća govore da su rezultat većeg odaziva birača koji se nisu aktivno registrirali za nedjeljno glasovanje, pa ako to žele napraviti moraju ishoditi potvrde o upisu u registar birača.
Dobivanje tih potvrda iziskuje određenu proceduru i vrijeme, potvrđuje Jozić Ileković i navodi da ih je do 16 sati izdao gotovo šest i pol tisuća.
Za BiH određeno je ukupno 15 biračkih mjesta, deset u Mostaru, po dva u Sarajevu i Tuzli te jedno u Banjoj Luci. Birališta se zatvaraju u 19 sati, s tim da će svi birači koji se u to vrijeme zateknu na biračkom mjestu moći ispuniti građansku dužnost, neovisno koliko će sati biti.
Svi će moći glasovati, samo je onda pitanje kad će stići rezultati, kaže Jozić Ileković.