Upiti građana ukazuju da je velik dio njih ostao nedostatno informiran o izbornom postupku, te na potrebu za sustavnim poboljšanjima izbornog procesa i zakonodavstva, ocjenjuje GONG u priopćenju.
GONG posebno ističe nekompetentnost, nemar i neosjetljivost pojedinih članova biračkih odbora kao posljedicu njihove nedovoljne educiranosti.
Primjerice, pojedini birački odbori nisu informirali birače koji nisu na popisu birača da imaju pravo glasati uz potvrdu. U jednom takvom slučaju u Zagrebu, birački odbor je reagirao i biračicu pronašao u popisu birača tek na pozivanje biračice na poznanstvo s ministrom uprave, upozorava GONG.
Građani su dojavili više slučajeva već zaokruženih birača kao posljedica grešaka prilikom zaokruživanja, primjerice u Splitu i Zagrebu, pri čemu posebno zabrinjava manjak isprike ili razumijevanja za zabrinutost birača. Građani su javljali i česta odbijanja zahtjeva birača za dolaskom u kućni posjet na ponekad grub i neodgovarajući način.
Iako su prema zakonu članovi biračkih odbora nestranačke osobe, GONG je zaprimio više prijava o stranačkim osobama koje su prepoznate u nekim lokalnim sredinama, primjerice u Jasenovcu, Vinkovcima, Pirovcu, Marjancima, Gojanecu i dr.
GONG-u je dojavljeno da birački odbor u Ivancu nije omogućio promatranje promatračima HDZ-a, dok su promatrači Živog zida iz Končanice dojavili probleme u komunikaciji s općinskim izbornim povjerenstvom.
Također je dojavljeno više slučajeva agitiranja i nedozvoljenog utjecaj pojedinih promatrača HDZ-a na birače u Zagrebu i Nuštru. K tome, građani su dojavili da su predstavnici HDZ-a stajali pored nekih biračkih mjesta, navodeći primjere poput mjesta Ričine – Zadar i u Brezovici, gdje je bilo nagovaranja na glasanje za Kolindu Grabar Kitarović.
Posebno se ističu dojave koje ukazuju na izostanak sustavne politike angažiranja kvalificiranih nezaposlenih osoba u biračkim odborima, što je velika propuštena prilika u uvjetima ekonomske krize. Umjesto nezaposlenih, u biračkim odborima lakše su se našli predstavnici lokalne samouprave i političkih stranaka te članovi njihovih obitelji, dodaje GONG.
Brojni upiti građana ukazuju da nisu bili adekvatno informirani o rokovima za prijavu glasanja izvan mjesta prebivališta, ni o predviđenom postupku glasanja uz potvrdu na dan izbora ako se ne nađu na popisu birača zbog isteka važenja osobne iskaznice.
Birači kojima je promijenjena lokacija biračkog mjesta, također nisu bili kvalitetno informirani o novim adresama biračkih mjesta, navodi GONG.
Što se tiče kršenja izborne šutnje, GONG je zaprimio brojne pritužbe na telefonsko nazivanje birača iz izbornih stožera, ponajviše HDZ-a i Ive Josipovića, na slanje sms poruka za "pravi put" Ive Josipovića, "na izbore" u ime Ivana Vilibora Sinčića slale su se e-mail poruke, te na glasanje "za Kolindu" s potpisom HSS-a.
Više se građana žalilo na agitiranje kandidata Sinčića putem Facebook stranice, ali i na agitiranja samih građana putem društvenih mreža, uključujući vrijeđanje pojedinih kandidata i pozive na bojkot. To nije zakonom zabranjeno, no svakako odskače od načela izborne šutnje, ističe GONG.
Iskustvo GONG-a na izborni dan snažan je podsjetnik da građani traže i trebaju kvalitetno informiranje i sposobna izborna tijela koja će im jamčiti puno ostvarenje biračkog prava, pri čemu su najslabija karika birački odbori, kaže se u priopćenju.