Pokazuju to uz ostalo podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) o fizičkom turističkom prometu za kolovoz, u kojem je ukupno u Hrvatsku došlo 3,6 milijuna turista, ostvarivši 22,5 milijuna noćenja i time poraste od 8 odnosno 5,3 posto u odnosu na lanjski kolovoz u komercijalnim smještajnim objektima. U tim je objektima u Hrvatskoj turistima na raspolaganju u kolovozu bilo 322,2 tisuće smještajnih jedinica, u kojima je bilo ukupno 878,6 tisuća stalnih kreveta.
U kolovozu u Hrvatsku dolazi najviše turista i ostvari se najviše noćenja, više od po 30 posto od ukupnih godišnjih brojki, a tada je i 'aktivno' najviše komercijalnih turističkih kreveta u svim vrstama smještaja.
U obiteljskom smještaju i najviše kreveta
Kao i zadnjih godina, i u ovom kolovozu najviše kreveta, 407,1 tisuća ili 46,3 posto od ukupnog broja kreveta, bilo je u obiteljskom smještaju ili kućanstvima (sobe za iznajmljivanje, apartmani, studio apartmani i kuće za odmor), a svi su kreveti u kućanstvima bili raspoređeni u ukupno 141 tisuću smještajnih jedinica ili u 96,7 tisuća apartmana i 44,1 tisuću soba.
Osim znatnog porasta noćenja, kućanstva ili obiteljski smještaj u ovom kolovozu zabilježila su i visok postotak rasta dolazaka turista, od 15 posto u odnosu na lanjski kolovoz, na ukupno 1,4 milijuna, što s obzirom na velik broj noćenja u toj vrsti smještaja u kolovozu (10,2 milijuna) pokazuje i da u toj vrsti smještaja turisti borave duže nego u nekim drugim vrstama.
Veliki porasti turističkih dolazaka i noćenja u toj vrsti smještaja u kolovozu, koji su ujedno i znatno viši od porasta u svim drugim vrstama smještaja, dijelom su, kako se slažu turistički stručnjaci, rezultat povećanja broja turističkih kreveta u tom smještaju ove godine (po nekim neslužbenim informacijama i za oko 30 tisuća), a dijelom zbog povećanja kvalitete tog smještaja, njegove bolje promocije i marketinga kroz klastere i udruženja, različito skaliranih cijena ('za svakog'), kao i jačeg nadzora te boljeg sustava prijavljivanja gostiju i naplate boravišne pristojbe.
Hoteli i kampovi s manjim porastima
Hoteli i kampovi kao komercijalni smještajni objekti dijele drugo i treće mjesto po broju dolazaka turista i noćenja u ovom kolovozu. Pritom su su kampovi, njih 221 s ukupno 74,1 tisuću smještajnih jedinica i 224,2 tisuće kreveta, što čini udjel od 25,5 posto u ukupnom broju kreveta, ispred 680 hotela, u kojima je ukupno bilo blizu 60 tisuća smještajnih jedinica s 117,3 tisuće kreveta, što je udjel od 13,3 posto.
I ti se udjeli u hrvatskom turizmu zadržavaju već niz godina, a pomaci odnosno male razlike kod hotela i kampova najviše se pokazuju u broju dolazaka i noćenja turista, što kod kampova, čija je sezona nešto kraća od hotela, dijelom ovisi i o vremenskim prilikama. Kampovi su u ovom ne baš vremenski naklonjenom kolovozu zabilježili porast dolazaka turista od 1,4 posto, odnosno njih 791,4 tisuće, koji su ostvarili 5,8 milijuna noćenja ili 2,5 posto više.
U hotele je došlo nešto više turista, 803 tisuće ili 4,2 posto više nego u lanjskom kolovozu, ali su zabilježili manje noćenja, 3,4 milijuna noćenja, što je tek blagi plus od 0,2 posto.
Među ostalim vrstama komercijalnog smještaja zanimljiv je podatak da je u 156 hostela u ovom kolovozu došlo 17,6 posto više turista ili njih 58 tisuća, ali je noćenja bilo 1 posto manje nego u lanjskom kolovozu ili 156,7 tisuća.
Veći porast dolazaka, od 26 posto i noćenja, od 15 posto zabilježila su 10 promatranih lječilišta s ukupno nešto malo više od šest tisuća turista i blizu 40 tisuća noćenja.
S druge, pak, strane, najveće minuse među svim objektima u odnosu na lanjski kolovoz bilježe odmarališta za djecu, u koje je došlo 34,6 posto manje turista ili njih blizu pet tisuća koji su ostvarili 29,5 posto manje noćenja ili 38 tisuća.