Na konferenciji, kojom predsjeda Peter Kropsch iz austrijske novinske agencije APA, okupilo se 65 direktora i glavnih urednika novinskih agencija iz 29 europskih zemalja, a raspravljat će o odluci Europske komisije kojom su utvrđena pravila javnog financiranja nacionalnih novinskih agencija, među kojima je i Hina čije je financiranje propisano posebnim zakonom.
Konferenciju je otvorila ravnateljica Hine Branka Gabriela Valentić istaknuvši da je tema o financiranju novinskih agencija posebno zanimljiva za Hinu. Naime, kolege iz francuske agencije AFP čak četiri godine čekali su odgovor Europske komisije koja je razmatrala njihov prijedlog o financiranju, da bi na kraju Komisija pristala da se AFP ipak dijelom financira državnim novcem.
"To znači da za novac koji država daje agencija mora javnosti dati dio informacija besplatno, što radi i Hina", rekla je Valentić.
Na upit novinara kako će se ta odluka Europske komisije odraziti na Hinu podsjetila je da se agencija financira temeljem sporazuma s državom, pa nije izravno na proračunu, no nalazi se u resoru Ministarstva kulture.
"Prošle godine smo se restruktuirali, i to kao jedno od rijetkih državnih poduzeća uspješno, što znači da su nestali dugovi i gubici koji su se proizvodili godinama. U proračunu nam je uskraćeno pet milijuna kuna, što je 23 posto sredstava manje. Razgovarali smo s Ministarstvom kulture i obećano nam je da će taj novac biti vraćen na rebalansu u listopadu, a ja vjerujem da će Ministarstvo održati riječ", kazala je Valentić.
Izrazila je uvjerenje da će Vlada i država shvatiti da ono što vrijedi u Europi jednako vrijedi i u Hrvatskoj, dodavši kako je novinska agencija danas potrebnija nego ikada prije jer portali ne žive radeći s novinarima već se "hrane" agencijskim vijestima koje prerađuju, a često se te vijesti i kradu.
Zamjenik direktora AFP-a Emmanuel Marcovitch rekao je da je Europska komisija krajem ožujka odobrila državno financiranje AFP-a, priznavši mu da obavlja posao od općeg interesa.
"Ta odluka jako je važna jer sada imamo sigurnu i legalnu osnovu za naše javne novce. Takva odluka vrijedi i za sve ostale novinske agencije u Europi, jer svakoj agenciji je važan javni interes, a to implicira i javno financiranje", rekao je Marcovitch.
Financiranje novinskih agencija nalazi se na najvećoj prekretnici, jer se one u zadnje vrijeme sve teže financiraju samo servisiranjem medija, smatra predsjednik EANA-e Peter Kropsch.
"Jedan koncept financiranja je diversifikacija i uspostavljanje društvene mreže, monitoringa, tehničke podrške, te multimedijskih servisa. Drugi koncept temelji se na odluci Europske komisije o financiranju novinskih agencija za javnu vrijednost, kao što je bio slučaj s AFP-om", pojasnio je novinarima Kropsch.
Direktorica Tanjuga Branka Đukić navela je da se u toj agenciji dijelom financiraju iz državne blagajne, a dijelom s tržišta na kojem su u zadnjih pet godina, zahvaljujući novim uslugama i pokretanju video produkcije, značajno povećali prihode.
Hrvatskim je novinarima otkrila kako u Srbiji dosta medija ima portale koji preuzimaju video servis Tanjuga, koji proizvodi oko 100 video klipova dnevno.
"Imamo neprestano rastuće prihode sa tržišta, te radimo u HD formatu, na društvenim smo mrežama i stalno se tehnološki opremamo. Shvatili smo da tržištu treba ponuditi nešto novo, kao što su usluge medijskog pokrivanja za poduzeća, a pokrenuli smo i novi portal za gospodarstvo i ekonomiju", rekla je Đukić.
Marija Fjodorova iz ruske novinske agencije ITAR-TASS, najstarije agencije u Rusiji koja je osnovana prije 110 godina, kaže da kod njih uopće nije sporno da će ih i dalje financirati država.
"Unatoč postojanju brojnih portala, novinske agencije su bolji izbor informacija zbog svoje reputacije, ali i jer daju pogled iz više kutova, a novinari ne iznose svoje mišljenje", rekla je Fjodorova.
Dvodnevni skup europskih novinskih agencija financira EANA čija je Hina članica od 1993. godine, a održava se uz pomoć Grada Splita, Turističke zajednice Grada Splita i Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije.