Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je u četvrtak da je Izrael odlučan, bez obzira na napore za postizanje primirja, dovršiti uništenje tunela koje su palestinski borci izgradili ispod granice između Gaze i Izraela.
"Odlučni smo dovršiti tu misiju s primirjem ili bez njega", rekao je Netanyahu na početku sjednice vlade u Tel Avivu. "Neću pristati ni na koji prijedlog koji bi onemogućio izraelskoj vojsci da završi ovu važnu zadaću za sigurnost Izraela."
General Sami Turgeman, zapovjednik izraelskih snaga u Gazi, izjavio je u srijedu da im treba još "nekoliko dana za uništenje svih tunela".
U izraelskim napadima na Pojas Gaze u četvrtak je poginulo deset Palestinaca, čime se broj popeo na 1.374 u 24 dana sukoba, kažu lokalni dužnosnici. Većina njih su civili. U četvrtak ujutro petnaest palestinskih izbjeglica u školi UN-a na sjeveru Pojasa Gaze ranjeno je nakon napada izraelskih zrakoplova na džamiju koja se nalazi u blizini.
Dan ranije, u srijedu, najmanje je 15 Palestinaca poginulo u napadu na UN-ovu školu u koju su se sklonile tisuće osoba.
Visoka povjerenica UN-a za ljudska prava Navi Pillay rekla je u četvrtak da Izrael svjesno krši međunarodno pravo u vojnoj ofenzivi na Gazu i zato svjetske sile moraju Izrael pozvati na odgovornost zbog mogućih ratnih zločina. Pillay je optužila i pokret Hamas koji vlada Gazom za kršenje međunarodnog prava jer nasumice ispaljuje rakete na izraelsko tlo, ponekad u gusto napučene zone, a Sjedinjene Države, glavnog izraelskog saveznika, kritizirala je jer nisu iskoristile svoj utjecaj da zaustave krvoproliće.
Agencija UN-a za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNWRA) optužila je u srijedu izraelsku vojsku za "ozbiljno kršenje međunarodnog prava" nakon izraelskog bombardiranja škole u Gazi.
Blizu 180.000 stanovnika palestinskih teritorija živi u vrlo neizvjesnim okolnostima u 83 škole kojima upravlja UN-ova agencija za pomoć palestinskim izbjeglicama.
"Ovo je šesti put da naše škole bivaju napadnute u izraelskim zračnim udarima, prekrcani smo desecima tisuća izbjeglica koji očekuju pomoć", kazao je glasnogovornik UNRWA-e Chris Gunness.
Internet je u četvrtak pun snimaka i komentara na njegovu emotivnu reakciju, kada se rasplakao prilikom davanja izjave za medije o stanju u UN-ovim školama.
Gunnes je u izjavi za Al Jazeeru rekao kako su "Palestincima, čak i djeci, prava naveliko uskraćena te da je to strašno", ali od snažnih emocija nije mogao nastaviti rečenicu, nego je prekrio lice rukom i zaplakao.
Izrael krivnju za smrt civila svaljuje na Hamas koji se, tvrdi Izrael, ljudima služi kao "živim štitom".
UNRWA koja je u jednom ranijem priopćenju osudila upotrebu UN-ove škole za skrivanje oružja i streljiva, tvrdi da to nije slučaj kada je riječ o školi u Džabaliji.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon snažno je u srijedu osudio napad na školu, rekavši da je to užasno i nepravedno te da traži "odgovornost i pravdu".
Sjedinjene Države također su osudile napad, ali su samo nekoliko sati kasnije priznale da opskrbljuju Izrael streljivom.
"Sjedinjene Države angažirale su se da zajamče sigurnost Izraelu i ključno je za američke nacionalne interese da pomogne Izraelu da razvije i održi" učinkovite kapacitete samoobrane, rekao je u srijedu John Kirby, glasnogovornik Pentagona.
Izrael je uveo blokadu Pojasa Gaze, vrlo skučenog teritorija, u lipnju 2007. kad je Hamas preuzeo kontrolu nad Gazom od umjerenog Fataha. Izrael je odlučio oslabiti Hamas i spriječiti ga da raketira izraelske gradove.
Palestinski borci iskopali su iz Gaze dvije mreže tunela, jednu prema Egiptu a drugu prema Izraelu, a služe za dostavu namirnica, goriva i drugih stvari. Oni se kroz tunele opskrbljuju oružjem i novcem.
Egipat je posljednjih nekoliko godina uspio uništiti tunele.