"To je pitanje otpisa zaliha zato što su uništene, pitanje naplate PDV-a i predujma poreza, odnosno sve ono što su tražili poduzetnici to smo i ostvarili. Sada ide ona treća faza, da država treba osigurati obrtna sredstva putem kreditiranja ili fonda kako bi ti poduzetnici dobili svježi kapital da mogu kupiti strojeve, kupiti repromaterijal i krenuti s proizvodnjom", rekao je Mrsić.
Ministar se u Državnom stožeru za zaštitu i spašavanje susreo s predstavnicima lokalne samouprave, poslodavcima i sindikatima sa stradalih područja te vukovarske podružnice HGK.
Napomenuo je da će Vlada na današnjoj sjednici donijeti odluku o posebnom statusu poplavljenih mjesta u županjskoj Posavini, kako bi se plaće radnika tvrtki s tog područja mogle isplatiti iz državnog proračuna. "Napominjem da te plaće idu izravno radnicima na njihove tekuće račune", kazao je i dodao kako je riječ o trenutačno stotinjak radnika.
"Još uvijek poslodavci gledaju na koji način će se ove mjere ostvariti, tako da očekujem da ćemo imati i više radnika. Po našim saznanjima to je otrpilike oko stotinjak poduzetnika s oko pet stotina zaposlenika", istaknuo je Mrsić. Ocijenio je kako će "za cijeli taj dio" biti potrebno osigurati desetak milijuna kuna.
Ministar je kazao i kako je na javnim radovima u stradalim područjima zaposleno 1020 osoba, koje čine 48 posto nezaposlenih iz poplavljene županjske Posavine. Izrazio je nadu kako će barem dio tih osoba naći stalni posao i nakon završetka obnove.
Na pitanje novinara o promjenama u Vladi, kratko je kazao da je premijer mandatar i ima na raspolaganju mandate svih članova Vlade. "Uloga i obveza premijera je da osigura funkcionalnost Vlade", kazao je Mrsić, koji će tijekom dana obići i poplavljena područja.