Nadbiskupija se od početka se uključila u pomoć stradalim mještanima županjske Posavine od poplava i nastavit će i kada se počnu vraćati u svoje domove jer će im pomoć tada biti, možda i potrebnija nego je to danas, kazao je nadbiskup đakovački i osječki i metropolit msgr. Đuro Hranić
Crkva promišlja na koji još način bi mogla pomoći, a da ta pomoć bude svrsishodna i učinkovita, rekao je. "Razmišljamo kako stvoriti tu mrežu da pomognemo, da oni koji su spremni pomagati mogu pratiti kamo ta pomoć odlazi i gdje je zvršila," rekao je napomenuvši kako su župnici poplavljenih župa cijelo vrijeme s evakuiranim župljanima i djele njihovu nevolju. Dodao je da nadbiskupija raspolaže stručnim osobama za pružanje psihsocijalne pomoći u tri biskupijska sajvetovališta te oni već organiziraju razne radionice s stradalnicima.
podsjetio je kako je ta karitativna ustanova uputila apel svim biskupijskim Caritasima ali i javnosti u Hrvatskoj i svijetu da se odazovu i iskažu solidarnost s postradalima u županjskoj Posavini.
"Vrlo bitno je već sada ramišljati kako ljudima pomoći kada se počnu vraćati i kada krene obnova", kazao je ravnatelj Hrvatskog Caritasa Fabijan Svalina rekavši kako je do sada preko Caritasa prikupljeno donacija u vrijednosti tri milijuna kuna.
"Naši prioriteti će biti socijalno ugrožene obitelji. Vidjet ćemo što će država učiniti sa svoje strane, a mi ćemo u kordinaciji s državnim Stožerom za zaštitu i spašavanje vidjeti što mi možemo učiniti", izjavio je ravnatelj Caristasa Đakovačke i osječke nadbiskupije Ivica Rebić.
Po riječima dekana drenovačkog dekanata i župnika u djelomice poplavljenim Posavskim Podgajcima Marka Mikića, šteta koja je pričinjena u poplavama na crkvenim objektima je velika.
"Voda je u crkvi u Rajevom Selu bila viša od metar. Tamo nažalost nikoga nema i nitko o toj crkvi ne vodi računa. Oni koji su trebali to učiniti, oglušili su se", kazao je s žaljenjem rekavši kako je poplavljena i crkva u Račinovcima, a obje su zaštićeni spomenici kulture.
"Hvala Bogu, dugo smo se borili kako bi crkva u Posavskim Podgajcima ostala na suhom i uspjeli smo", navodi rekavši kako je iz crkve u Rajevom Selu uspio spasiti tek nešto liturgijskog posuđa dok je "sve ostalo propalo".
Po podacima Caritasa Đakovačke i osječke nadbiskupije, do sada ta ustanova za stradale u županjskoj Posavini prikupila 82 tone odjeće, 64 tone hrane, 30 kubika pitke vode, 20 tona higijenskih potrepština te velike količine lijeklova, posteljine, madraca, namještaja, dječjih kolica i sijena za stoku. Na račun Caritasa nadbiskupije uplaćeno je više od 550.000 kuna, a akcija prikupljanja pomoći traje i dalje.