Na upit što će poplavljena područja imati od toga što je za Vukovarsko-srijemsku županiju proglašena katastrofa, Milanović je odgovorio da je Vlada ocijenila da, prema odgovarajućim zakonima, mora preuzeti sve u svoje ruke te da je to i efektivnije i zbog određenih propusta županijskih vlasti, stožera i nadređenih, što je moguće i nadamašilo njihove mogućnosti.
To znači i da Vlada preuzima prije svega odgovornost za sve, istaknuo je Milanović u izjavi nakon svečanosti obilježavanja početka gradnje zgrade budućeg novog putničkog terminala MZLZ-a.
Upitan da objasni što je mislio kada je neki dan rekao da će Hrvatska od EU tražiti pomoć za ovu situaciju 'reda radi', kazao je da je mislio upravo to, da je red da tražimo tu pomoć i da će ju Hrvatska tražiti.
Hoćemo li dobiti tu pomoć i koliko to je pitanje, kazao je Milanović poručivši i da je Hrvatska ozbiljna država i administracija te da to i pokazuje bez obzira na krizu.
Za dobiti pomoć iz Europskog fonda solidarnosti treba dokazati da su razmjeri šteta 0,6 posto društvenog proizvoda, što je gotovo 2 milijarde kuna, rekao je premijer, podsjećajući da šteta kako bi se kvalificirali za tu pomoć mora biti veća od 280 milijuna eura.
Naglasio je i da ta pomoć nije za pomoć privatnim osobama stradalim u poplavama, nego će se za to pobrinuti Vlada.
Za to u ovom slučaju imamo uvjete, a srećom nije se dogodila i veća nepogoda na koju ni na ovom području nismo računali, ali pukao je nasip i o tome ćemo ozbiljno razgovarati i od toga ne odustajemo, upozorio je Milanović, naglasivši da će za to tražiti i mišljenje međunarodnih stručnjaka da se vidi gdje je greška na nasipu pa je probijen.
Da se to dogodilo na području gdje živi 70-80 tisuća ljudi šteta i katastrofa bi bila znatno veća, kazao je.
Premijer je poručio da će država obnoviti ovo što je stradalo nakon što se izađe na teren i sve procijeni te donesu pravila i kriterije koji će biti za sve isti.
Onda će se vidjeti i koliko to košta, a uvjeren je da to hrvatska država može platiti iz državnog proračuna, iz proračunske pričuve, a ako bude trebalo i s drugih pozicija, jer uvijek postoji način.
Upitan da komentira što su neki prozivali njega i ministara da se kao turisti 'prošetavaju' stradalim područjima, Milanović je prvo kazao da se neće tim baviti jer ima puno posla, a da je svako tko želi pomoći dobrodošao, ali je onda ponovio da on sa svoje strane radi sve da se sve to ne pretvori u 'estradizaciju'.
Svim svojim suradnicima, ministrima, direktorima i drugima koji su za nešto zakonski nadležni prepustio je, kako je dodao, da rade svoj posao i donose mjere koje nije potrebno donositi na Vladi jer tako se vodi Vlada i država, a ne da je sve u jednim rukama.
"Očito je da ovom situacijom upravljamo, da znamo što radimo i da ćemo iz toga izaći svi jači, a onda neka građani procjenjuju, ako je to uopće bitno, što je dobro, a što nije bilo dobro", naglasio je Milanović podsjetivši da je on u subotu ujutro i u subotu navečer, kada je pukao nasip u Rajevom Selu, bio tamo te da je to za sada po njemu 'prava mjera' a sve ostalo 'estrada'.