"Unatoč teškim gospodarskim okolnostima, koalicija razvijenih i zemalja u razvoju danas se obvezala ubrzati borbu iskorjenjivanja krajnjeg siromaštva", navela je institucija u priopćenju.
Te 52 milijarde dolara koje je stavilo na raspolaganje uglavnom 46 država članica, preuzeti će Međunarodna udruga za razvoj (IDA), ogranak Svjetske banke specijaliziran za zajmove bez kamata siromašnim zemljama, uglavnom u Africi.
U priopćenju ta institucija precizira da će davati i zajmove s malim kamatama u ovim izvanrednim proračunskim okolnostima u svijetu.
IDA se refinancira svake tri godine, a ove je godine primila iznos viši za 5,4 posto u odnosu na 49,3 milijarde dolara skupljenih u prosincu 2010.
"To je uspjeh međunarodne zajednice", rekao je Jim Yong Kim, predsjednik Svjetske banke koji se zalaže za iskorjenjenje siromaštva na planetu do 2030.
"Uspjeh nije unaprijed zajamčen", precizirao je tijekom telefonske konferencije i jamčio da njegova organizacija mora dokazati državama članicama da će svaki dolar biti učinkovito upotrijebljen.
Tijekom sljedeće tri godine taj novac treba omogućiti nabavljanje vitalnih cjepiva za oko 200 milijuna ljudi i pristup tekućoj vodi za još 32 milijuna ljudi, navodi se u priopćenju.
Zajmovi će također biti upotrebljeni za projekte povezane s klimatskim promjenama i jednakost spolova, te za područja sukoba, stoji u dokumentu.
Predsjednik Svjetske banke dodao je da će u ožujku biti objavljene zemlje donatori i njihovi doprinosi.
U razdoblju 2010.-2013. Sjedinjene Države bile su glavni donator IDA-e, a nakon toga slijedile su Velika Britanija i Japan.