Vijest o ministarskom sastanku u sjedištu EU udarna je u elektroničkim medijima i u samom je vrhu na internetskim stranicama beogradskog tiska, a optimizam se potkrepljuje izjavama i jučerašnjim ocjenama šefice eurodiplomacije Catherine Ashton da je "impresionirana napretkom Srbije" te dvojice visokih dužnosnika, šefa izaslanstva EU u Srbiji Michaela Davenporta i švedskog ministra vanjskih poslova i dobrog poznavatelja prilika na Balkanu Carla Bildta.
Devenport očekuje da će se "idućeg mjeseca održati prva međuvladina konferencija o pridruživanju Srbije EU", dok Bildt izravno sugerira skori početak pregovora.
"Krajnje je vrijeme da Srbija počne pregovore o pridruživanju... mislim da je važno to učiniti", prenose mediji izjavu švedskog šefa diplomacije prije početka ministarskog sastanka u Bruxellesu.
Prema neslužbenim saznanjima agencije Tanjug iz briselskih diplomatskih izvora, ministri još nisu usuglasili stajališta hoće li prva međuvladina konferencija EU-Srbija biti održana 20. prosinca ove godine ili 21. siječnja, a navodi se kako ne postoji suglasje ni o pojedinim formulacijama iz pregovaračkog okvira.
Srbijanski premijer Ivica Dačić istaknuo je u ponedjeljak u Banjaluci kako očekuje da ovog tjedna Europsko vijeće donese odluku o otpočinjanju pregovora sa Srbijom o pristupanju EU, a da na današnjoj sjednici Vijeća za opće poslove EU bude usvojen pregovarački okvir i da se predloži datum održavanja konferencije o početku pregovora sa Srbijom. Dodao je kako bi "sve izuzev datuma bilo veliko razočarenje za Srbiju"
Nakon potpisivanja bruxelleskog sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine u travnju ove godine, kao mogući rokovi za početak pregovora spomenuti su i prosinac i siječanj, a uvjet je bio primjena sporazuma na terenu.
To je, među ostalim, podrazumijevalo uspostavu prijelaza na sjeveru Kosova, demontiranje lokalne vlasti i institucija pod kontrolom Beograda, lokalne izbore na cijelom kosovskom teritoriju te napredak u uspostavi pravosudnog i policijskog sustava, što je i točka o kojoj još nije postignuta potpuna suglasnost. Srbija je pristala da na sjeveru, u Mitrovici, postoji jedan osnovni sud i jedan osnovni tužitelj, dok će prizivni i vrhovni sud biti u Prištini.