Tekst koji tjednima izaziva nezadovoljstvo zaštitnika ljudskih prava, predviđa kazne od jedne do pet godina strogog zatvor za prekršaje od nošenja maske do nošenja oružja tijekom mimohoda ili skupova, rekao je glasnogovornik predsjedništva na konferenciji za novinare.
Zakon obvezuje organizatore da informiraju vlasti o prosvjedima najmanje tri radna dana prije njihova održavanja. Oni također trebaju dostaviti podatke, mjesto i putanju povorke, zahtjeve i slogane koje će skandirati.
Ministarstvo unutrašnjih poslova zatim ima pravo zabraniti okupljanja koja predstavljaju prijetnju za sigurnost, objasnio je glasnogovornik.
Premijer Hazem Beblavi je precizirao da država ne očekuje da organizatori traže dozvolu od vlasti, već da ih informiraju, prenosi AFP.
"Taj zakon ne ograničava prava na prosvjede, već pokušava zaštititi prava prosvjednika", inzistirao je.
Jedan izvor u vladi je precizirao da su promjene unešene u početni tekst u kojem se organizatorima nalagalo da sedam dana prije manifestacije informiraju vlasti, što je smanjeno na tri dana.
U zemlji u kojoj vlada od sredine kolovoza izrazito nasilno guši islamističke manifestacije koje traže povratak Mursija, zakon u slučaju nasilja prosvjednika predviđa postupnu upotrebu sile, od verbalnih upozorenja do ispaljivanja gumenih metaka, vodenih topova i suzavca.
Zakon također zabranjuje okupljanja na svetim mjestima kao i polazaka s tih mjesta, a islamistički mimohodi tradicionalno kreću iz džamija u Egiptu.
U nedjelju ujutro uoči proglašenja zakona dvadesetak organizacija zaštite ljudskih prava ukazivalo je na opresivan pristup vlade kojom de facto upravlja vojska. Naglasili su da taj zakon kriminalizira manifestacije i javna okupljanja i dozvoljava državi da nasilno rastjeruje mirne skupove.