U izvješću je prepoznat napredak koji je Hrvatska ostvarila od prošlog izvješća iz 1999. godine, a osobito u postupku pridruživanja EU. S obzirom da je Hrvatska uskladila nacionalno zakonodavstvo s europskom pravnom stečevinom na području zaštite okoliša i prirode, preporuke iz Izvješća se uglavnom odnose na jačanje provedbe već donesenih zakona i propisa. UN/ECE će Izvješće objaviti na proljeće 2014. i bit će javno predstavljano u Hrvatskoj.
Njegova svrha je unaprijediti upravljanje okolišem i ojačati mehanizme njegove zaštite kroz ocjenu trenutnog stanja u pojedinim državama i pružanje preporuka za buduće aktivnosti, ističe se u priopćenju.
Usvojene preporuke za Hrvatsku odnose se na tri osnovna područja - planiranje, kreiranje i implementacija okolišnih politika, zatim mobilizaciju financijskih resursa za zaštitu okoliša te integraciju okolišnih pitanja u gospodarstvo i promicanje održivog razvoja.
''Smatramo da su (preporuke) konstruktivne i da će značajno pridonijeti daljnjem poboljšanju sustava upravljanja okolišem u Hrvatskoj'', istaknuo je zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode Hrvoje Dokoza na sjednici CEP-a.
Program ocjene provedbe zaštite okoliša pokrenut je odlukom ministara zaštite okoliša na UN-ovoj konferenciji ''Okoliš za Europu'' 1991. godine, a Hrvatska se u njega prvi put uključila 1999. godine.
Dokoza, kao visoki predstavnik RH, CEP je upoznao s nacionalnim prioritetima u okolišnim politikama i izvijestio o planu provedbe preporuka Izvješća. Posebno je naglasio značajan napredak Hrvatske u uspostavljanju održivog sustava gospodarenja otpadom. Istaknuo je da glavni izazovi u području gospodarenja otpadom uključuju smanjenje količine otpada koji se odlaže na odlagališta i zatvaranje postojećih odlagališta neusklađenih sa zakonskim propisima.
Značajan izazov je i izgradnja centara za gospodarenje otpadom kamo će se preusmjeravati preostali otpad, pa je ključno uvesti primjeren sustav odvojenog prikupljanja otpada. U području gospodarenja otpadom, hrvatskoj vladi preporučen je nastavak rada na smanjenju broja lokalnih odlagališta, kroz suradnju resornog ministarstva i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Jedna od usvojenih preporuka je jačanje razvojnih politika i poticanje investicija za razvoj zelenog gospodarstva. Dokoza je s tim u vezi istaknuo da je Hrvatska svjesna konkretnih koristi zelenog, niskougljičnog gospodarstva, učinkovitog raspolaganja resursima i smanjenja zagađenja u okolišu te će strateškim razvojem zelenog gospodarstva izravno stimulirati kreiranje novih, zelenih poslova i daljnji razvoj zelenih inovacija. Među preporuke je uvršteno i promoviranje javnih i privatnih investicija u zaštitu prirode te razvoj ekološkog turizma u skladu s načelima održivosti u kontinentalnom dijelu zemlje, stoji u priopćenju.