Grabar je rekao da je prošle godine zaplijenjeno oko 2,3 milijuna cigareta i gotovo tri tone duhana te da je Carinska uprava, s ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, radi povećanja učinkovitosti u sprječavanju krijumčarenja, organizirala mobilne ekipe na teritoriju Hrvatske i pojačala nadzor na graničnim prijelazima.
Ocijenio je da je krijumčarenje cigareta izvrsno planirana i organizirana aktivnost s malim rizikom te da kriminalnim organizacijama donosi znatnu materijalnu dobit, pri čemu je upozorio da je jedino moguće rješenje tog problema suradnja svih carinskih uprava i drugih tijela te pravodobna razmjena informacija.
Na dvodnevnoj konferenciji sudjeluje oko 60 predstavnika carinskih uprava i ministarstva unutarnjih poslova 12 zemalja jugoistočne Europe.
Glavna tema skupa jest „Najbolje prakse u borbi protiv nezakonite trgovine duhanskih proizvoda“, organizator je Centar za provedbu zakona u jugoistočnoj Europi (Southeast European Law Enforcement Center - SELEC), pokrovitelj je proizvođač duhanskih proizvoda Japan Tobacco International (JTI), a domaćin hrvatska Carinska uprava Ministarstva financija.
Operativni direktor SELEC-a Cristian Duta rekao je da taj centar želi poduprijeti zemlje članice i poboljšati koordinaciju u borbi protiv organiziranoga kriminala čiji je ključni element prekogranična aktivnost.
Potpredsjednik korporativnih poslova u JTI Kent Brown naglasio je kako nezakonita trgovina zavarava sve - vlade, potrošače i tvrtke koje posluju poštujući zakone. Ocijenio je da problem nezakonite trgovine vlade ne mogu riješiti same, dodajući da njegova tvrtka pomaže vladama, regulatorima i provoditeljima zakona dijeleći informacije i razvijajući posebne programe.
Podsjetio je da su JTI i SELEC ove godine potpisali pismo namjere u kojemu su iskazali spremnost da se učini sve što je potrebno kako bi se iskorijenilo crno tržište duhanskih proizvoda.