Tijekom vikenda, nepoznati počinitelji su odnijeli više stotina kilograma težak spomenik od bronce, djelo kipara Ferenca Kalmara, koji je postavljen 1994. godine ispred Senćanskog groblja u Subotici u znak sjećanja na civile koji su pobijeni 1944. i 1945. godine u tom gradu i njegovoj okolici.
"Zapanjen sam onim što se desilo sa spomenikom. Krađa i drugačiju poruku, osim prisvajanja materijalne koristi. Zato treba istražiti stoje li iza svega i političko-ideološki motivi", izjavio je Istvan Pasztor, predsjednik najjače stranke mađarske zajednice u Vojvodini – Saveza vojvođanskih Mađara.
"Vlada Mađarske je i dalje spremna za nastavak započetog procesa pomirenja dvaju naroda, ali ovo kazneno djelo u Subotici daje razloge za zabrinutost u pogledu ovog procesa", navodi se u priopćenju mađarskog ministarstva vanjskih poslova.
Ocjenjuje se da krađa u Subotici ukazuje i na potrebu da srbijanska vlada što prije stavi izvan snage uredbu kojom su mađarski stanovnici mjesta Čurug, Mošorin i Žabalj proglašeni kolektivno krivim na kraju Drugog svjetskog rata. "Stavljanje izvan snage ove uredbe nedvosmisleno bi označilo političke namjere vlade u Beogradu", piše u mađarskom priopćenju, prenosi agencije Beta.
Jugoslavenski komunisti su u zadnjim godinama Drugo svjetskog rata i neposredno poslije njega pobili velik broj civila, uglavnom Mađara i Nijemaca, pod optužbom da su bili "narodni neprijatelji", suradnici ili pristaše okupatorske vojske u Vojvodini do 1944. i 1945. godine.
U ovoj pokrajini, kako je procijenio Centar za istraživačko novinarstvo (CINS), streljano je oko 45.000 civila, uglavnom Nijemaca i Mađara. Spomenik u Subotici jedan od malobrojnih podsjetnika u Vojvodini i Srbiji na civilne žrtve komunističkog režima.