Robert, hrvatski državljanin, kojega je supruga napustila zbog navodnog nasilja i prije povratka u Srbiju bila smještena u sigurnoj kući u Zagrebu, stigao je s predstavnicima hrvatskog veleposlanstva u zgradu ljiške policije, dok je istodobno više stotina mještana okružilo Centar za socijalni rad te ondje prosvjeduje.
Nataša Matijević nije se, međutim, pojavila u Centru u kojemu je, temeljem sudske odluke, djevojčica trebala biti predana ocu, a neki mediji tvrde da je izdan sudski nalog policiji za raspisivanjem tjeralice.
Po navodima medija, na Facebooku je u utorak navečer objavljeno da je Nataša napustila Ljig, no to nije do sada potvrđeno ali ni opovrgnuto.
Mještani Ljiga u ponedjeljak su također prosvjedovali zbog ovog slučaja tražeći od srbijanskog pravosuđa da ne dopusti predaju djevojčice i tvrdeći da se ponijelo "maćehinski" i nije stalo u obranu prava na normalan život Nataše Matijević i njezine kćeri. Njih dvije su se prije tri godine vratile iz Hrvatske Natašinim roditeljima nakon dvomjesečnog boravka u sigurnoj kući, u koju su sklonile pred nasilnim suprugom, i nakon što je hrvatski sud donio odluku da ona bude staratelj djetetu tijekom brakorazvodne parnice koja još uvijek traje.
Suprug Robert podnio je u međuvremenu tužbu protiv Nataše, pozivajući se na hašku konvenciju o zaštiti djece.
Osnovni sud u Valjevu tri puta je donosio presudu da majka u roku osam dana vrati djevojčicu u Hrvatsku, dok je Viši sud u tome gradu dva puta odbijao potvrditi tu odluku da bi je u trećem navratu konačno ipak potvrdio. Po navodima tog suda, problem je u tome što je Nataša napustila Hrvatsku i tako spriječila oca da viđa dijete što se, po odredbama haške konvencije, koju je ratificirala i Srbija, smatra otmicom djeteta.
Nataša je odbijala odluke suda i bila tri puta novčano kažnjavana. Ona je od srbijanskog ministarstva pravosuđa zatražila da hitno obustavi ili ukine postupak oduzimanja djeteta inzistirajući da su joj kao majci ugrožena temeljna prava na starateljstvo nad djetetom, a zahtjev uz ostalo temelji na činjenici da djevojčica ima dvojno državljanstvo.
Ona je ustvrdila i da bi mogla živjeti s djetetom u Hrvatskoj, ali da tamo nema uvjete potrebne da sebi i kćeri osigura normalan život. Također je opovrgnula da je uskraćivala mogućnost suprugu da viđa kćer na osnovi sudske odluke.