Gospodarski rast u srednjoj i jugoistočnoj Europi posustao je 2012. u prvom redu zbog recesije u eurozoni a dodatni je problem za zemlje u regiji bio i ograničen priljev privatnog kapitala, podsjećaju Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Europska investicijska banka (EIB) i Svjetska banka u najnovijem izvješću.
Stoga su međunarodni zajmodavci u studenom prošle godine objavili da će 2013. i 2014. u tu regiju uložiti ukupno 30 milijardi eura u sklopu "zajedničkog plana djelovanja za rast u srednjoj i jugoistočnoj Europi".
Financijski je paket povezan s Bečkom inicijativom koja je pokrenuta na vrhuncu svjetske ekonomske krize 2008. i 2009. kako bi se odvratilo banke od povlačenja iz zemalja nove Europe, navodi se u prvom izvješću o tom investicijskom programu, objavljenom proteklog vikenda.
EIB je tako prema izvješću od najavljenih 20 milijardi eura dosada uložio 10,5 milijardi, Svjetska banka 3,1 milijardu eura, od ukupno najavljenih šest milijardi, a EBRD 2,5 milijardi eura, od obećane četiri milijarde.
I u idućoj godini zajmodavci će se fokusirati na podupiranje krhkog gospodarskog rasta, posebno kroz olakšano kreditiranje malih i srednjih poduzeća, ističe se u priopćenju.
Najavljuju također financiranje infrastrukturnih i energetskih projekata i strukturnih reformi usmjerenih na poboljšanje konkurentnosti zemalja srednje i jugoistočne Europe.
Prema podacima u izvješću, u Hrvatskoj je najveći pojedinačni iznos, u obliku kredita EIB-a od 500 milijuna eura, dodijeljen Hrvatskoj banci za obnovu i razvoj (HBOR), za financiranje malih i srednjih i mid-cap poduzeća.