Premda je među 206 ljudi koji su srećom preživjeli tragediju, Ajša ne može zadržati suze. "Sretna sam što sam živa, ali želim da moja kći bude uz mene. Sigurna sam da je živa jer je bila živa i zdrava kada su mi je ugrabili iz ruku", dodala je u razgovoru za AFP, u prihvatilištu na Malti.
Držala je malenu Maram kada ju je jedan pripadnik talijanske mornarice zabunom uzeo od mene i odveo na Lampedusu. Ajša i njezin suprug Alaa (27), napustili su Siriju prije tri godine, kada se političko stanje u zemlji pogoršalo. Došli su u Libiju dok je Ajša bila trudna.
Problemi su počeli kada joj tamošnje vlasti nisu htjele izdati rodni list. "Život u Libiji bio je jako težak, gotovo kao u Siriji. Najveći problemi bili su vjerski pa smo odlučili otići. Znali smo da se u Europu može doći morem", rekla je.
U četvrtak su došli u libijsku luku Zuaru i ukrcali se na veliki gumeni čamac pošto su krijumčarima platili 1.500 dolara za svako od njih i 900 za dijete.
Čamac u kojemu je bilo između 270 i 400 izbjeglica (broj varira po iskazima svjedoka) prevrnuo se i potonuo oko 120 km južno od talijanskog otoka Lampeduse.
"Isplovili smo oko 22 sata, pripadnici milicije su nas pet sati pratili na svojim brodovima, a onda su uperili oružje u nas tražeći novac, bubrege i jetra. Kako nitko nije ništa dao, počeli su pucati na nas i ranili su dvoje ljudi", kazala je.
Gumeni čamac bio je probušen na više mjesta, počeo je ispuštati zrak i tonuti. Na sreću, Ajša i Alaa uspjeli su navući prsluke za spašavanje.
Tijekom intervjua predstavnik ministarstva unutarnjih poslova rekao je Ajši da će vlasti učiniti sve kako bi okupile mladu obitelj, bilo tako što će njih odvesti na Lampedusu ili će dijete dovesti na Maltu. "Sad sam tako sretna, želim što prije biti sa svojom malenom", dodala je.