Kako se navodi u zahtjevu Nexe grupe objavljenom na Zagrebačkoj burzi, postupak predstečajne nagodbe otvoren je 5. travnja, održano je nekoliko ročišta na kojima se vjerovnici i dužnik nisu uspjelu suglasiti oko zajedničkog plana restrukturiranja.
Stoga je na zahtjev dužnika i nekoliko vjerovnika, Savjetodavno vijeće Ministarstva financija 26. srpnja odobrilo produljenje roka za provođenje postupka predstečajne nagodbe za dodatnih 60 dana.
"Nažalost, ni u dodatnom roku sudionici postupka nisu uspjeli usuglasiti zajednički plan restrukturiranja pa prijeti opasnost da dođe do obustave postupka, što bi za posljedicu imalo nesagledive štete kako za dužnika, tako i za većinu vjerovnika", navode iz Nexe grupe.
Stoga su uputili zahtjev Savjetodavnom vijeću za dodatno produljenje roka od 30 dana u kojem bi pokušali s vjerovnicima usuglasiti konačni plan financijskog restrukturiranja.
Postupak predstečajne nagodbe Našicecementa otvoren je 15. travnja, potkraj srpnja odobreno je produljenje roka za provođenje postupka predstečajne nagodbe za dodatnih 60 dana (rok počeo teći 13. kolovoza), no kako ni u tom roku sudionici postupka nisu uspjeli usuglasiti zajednički plan restrukturiranja zatraženo je produljenje roka na dodatnih 30 dana.
U postupku predstečajne nagodbe nad Nexe grupom utvrđene su tražbine u iznosu od 2,9 milijardi kuna, od čega su, po podacima iz izmijenjenog plana restrukturiranja, 1,5 milijardi kuna utvrđene tražbine financijskih institucija, a 1,2 milijarde kuna odnosi se na sudužništvo povezanih društava za obveze dužnika.
Prema planu, financijsko restrukturiranje uz ostalo predviđa dokapitalizaciju Nexe grupe, prodaju Našicecementa, otpis dijela duga, kamata i naknada, odgodu dospjelosti obveza, prodaju neoperativne imovine, prodaju udjela u povezanim društvima, itd.
Nexe grupu čine 22 društva od kojih najznačajniju ulogu ima Našicecement o čijoj predstečajnoj nagodbi ovisi opstanak cijele grupe.
Naime, značajan dio vjerovnika naplatu svojih potraživanja želi ostvariti prodajom Našicecementa, odnosno divizijom za cement i betone (DCB).
Prema planu financijskog i operativnog restrukturiranja, u prodaju Našicecementa, odnosno DCB-a, krenut će se odmah po upisu dokapitalizacije od strane konzorcija financijskih ulagača. Minimalni uvjet za uspješnu transakciju prodaje je da se iz kupoprodajne cijene osigura 250 milijuna kuna za Nexe grupu u svrhu osiguranja održivosti poslovanja ostatka grupe.
Početkom kolovoza građevinska tvrtka Viadukt iskazala je interes za razmatranjem ulaganja u društva Nexe grupa i Našicecement, kao dio konzorcija ulagatelja.
Pismo namjere je indikativno, neobvezujuće i predstavlja isključivo iskaz inicijalnog interesa, dok je donošenje konačne odluke i podnošenje eventualne konačne ponude za ulaganje podložno 'provođenju dodatnih analiza, provedbi dubinskog snimanja i konačnom odobrenju od strane odgovarajućih organa', naveli su tada iz Viadukta.
Na kraju 2012. u Nexe grupi je bilo zaposleno 3.087 radnika.